23 juli 1945 opgegraven, geïdentificeerd en daarna herbegraven op de begraafplaats in Den Burg. Zeemanspot- de reddingboot Van het aanzienlijke bedrag dat na de oorlog in de kas van de Zeemanspot overbleef, werd een deel gebruikt om het landgoed "de Witte Huil", in de gemeente Zeist, aan te kopen. Hierin werd een vakantieverblijf gevestigd voor door oorlogshandelingen getroffen zeelieden en de nabestaanden van hen die op zee gebleven waren. Van 1946 tot 1964 vervulde de stichting "de Zeemanspot" in"de Witte Huil" deze dankbare taak. In 1964 werd de stichting opgeheven, het landgoed verkocht en het overblijvende geld, méér dan 1 miljoen gulden geschonken aan de voorlopers van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. De KNRM was in 1991 ontstaan uit een fusie van de KNZHRM* en de KZHMRS**, welke beide in 1949 het predikaat Koninklijke hadden verkregen. Van dit bedrag werd ongeveer de helft gebruikt om de bouw van een reddingboot te bekostigen. De naam van de nieuwe, in 1972 te water gelaten en vanuit station Stellendam, op Goeree-Overflakkee, opererende reddingboot laat zich radenZeemanspot. Een dertigtal jaren voer de Zeemanspot in dienst van de reddingmaatschappij. Na deze werkzame periode is zij nu, net als vele andere voormalige reddingboten in particuliere handen gekomen en opgenomen in de vereniging "Oude Reddingsglorie". Op 14 juli 2005 en daaropvolgende dagen vierde Oudeschild het 225-jarig bestaan van de haven. De "Oude Reddingsglorie", inclusief de Zeemanspot, was erbij! Rest nu de herinnering aan Herman Johan Visser, Albertus Jullens en de vele andere moedige mannen en vrouwen die hun leven in de waagschaal stelden en gaven voor de Zeemanspot en het Nationaal Steunfonds. Zij allen verdienen ons respect. Zeemanspot via het verleden naar het heden Ed Vermeulen Baarn, november 2004-augustus 2005 Met dank aan: Mevr.J. Scholte-Visser Jan Bos, oud-kapitein Nigoco C. G. J. van Empel, Den Burg, Texel Harry de Graaf, De Koog, Texel Gelein Jansen, Den Burg, Texel W. Kalkman, Den Helder Ab Kelder, redactie De Blauwe Wimpel Fons Tolboom, Algemene Begraafplaats Baarn Bronnen: J. A. C. Bartels en W. Kalkman: Texel- Nederlands laatste slagveld P. Beemsterboer: Overleven in angst herinneringen van een gemeentesecretaris Dr. L. de Jong: Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, deel 7, 2e helft, deel 10b lc helft. Geert Mak: Reizen in Europa Mr. P. Sanders: Het Nationaal Steunfonds en de financiering van het verzet 1941-1945 Mevr.J. Schol te —Visser: Het leven van Herman Johan Visser Slachtofferregister Oorlogsgravenstichting Texelse Courant J. A. van der Vlis: Tragedie op Texel. Diverse Internetsites Fotoverantwoording: Mevr.J. Scholte-Visser: foto H. J .Visser, in 1937 tijdens zijn Londense periode, op de golflinks van Wimbledon Ed Vermeulen: graffoto KNZHRM: Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij **KZHMRS: Koninklijke Zuid Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen 22

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 24