Sachsenhausen wèl overleefde wordt hij na de oorlog omschreven als "a courageous man, we loved him all". Bij het overlijden van de weduwe van de heer Visser in 1992, besloot de familie om als blijvende nagedachtenis aan Herman Johan Visser, die zelf nooit een waardige laatste rustplaats heeft gekregen, zijn naam op de grafsteen van hun moeder te laten zetten. Texel In het eerder genoemde en door mij geraadpleegde boek van Mr. P. Sanders over het Nationaal Steunfonds is een lange lijst van gevallen medewerkers, 84 in totaal, opgenomen. Hierin wordt genoemd de naam van A. (Albertus) Jullens (4 augustus 1901-8 april 1945) plaatselijk hoofd te Den Burg (Texel). De datum 8 april 1945 trok mijn aandacht, dat was immers de 3e dag van de opstand van het op Texel gelegerde 822e Georgische infanteriebataljon tegen de Duitsers, door velen beter gekend als de Russenoorlog Deze uiterst dramatische en tragische episode in de Texelse geschiedenis vond plaats in de eindfase van WO 2 en had al vele jaren mijn belangstelling. Nog in de zomer van 2004 heb ik onder leiding van Gelein Jansen, kenner bij uitstek van de Texelse geschiedenis, meegedaan aan de excursie "Oorlog in Eierland" en zag ik nu, 60 jaar later, nog de sporen van de bloedige strijd Las en herlas ik mijn jonge jaren het boek "Tragedie op Texel", het in mei 1945 door J. A. van der Vlis opgeschreven ooggetuigen verslag, als een weliswaar zeer realistisch maar toch vooral spannend boek. Later en zeker na het lezen van het standaardwerk "Texel, Nederlands laatste slagveld" van J. A. C Bartels en W. Kalkman drong de impact die deze periode op de Texelse bevolking gehad moet hebben, en nog steeds heeft, pas ten volle tot mij door. 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 22