MEESTER DIEBRINK VAN OUDESCHILD Tussen 1840 en 1850 is Gerritjan Diebrink op Texel gekomen. Hij is geboren op 17 april 1821 te Kampen. In Oudeschild woont het paar op S 52b. Op 4 mei 1864 vertrekt het echtpaar met twee dochters naar Kampen. Heden, den Zestiende februari/ achtienhonderdeenenzpstig zjjn op ons verdoek ten Raadhuijs aan den Burg verschenen en hebben verklaard Jan Meijers Koopman, sjouwerman, oud negenenveertig jaren, wonende te Oudeschild, alhier, dat reeds geruime tijd geleden, in de avond hij langs de straat van het Oudeschildpasseerde, toen hij bij het huis van Kapitein M. de Wijn, welke afwezig was op eene buitenlandse geereis, ontdekte depersoon Diebrink, onderwijzer, aldaar, in beschonken toestand, die de trap op wilde, op de derde trap reeds vroeg of hij eens mogt aansteken, doch toen reeds weder van de trap afviel; dat de huisvrouw van de genoemde kcpitein de Wijn, gezelschap van vrouwen had, waarbij Diebrink wenschte te worden toegelaten. Krans Buis, sjouwerman, oud eenenveertig jaren, wonende aldaar Hendrik Schellingen, oud veertig jaar, veldwachter aldaar, dat eenigen tijd geleden door hen en andere vrienden, vergadering werd gehouden, voor de afrekening van een leesgezelschap waarvan Diebrink president was; toen Diebrink is binnengekomen in beschonken toestand; dat hij toen geheel ongeschikt was om rekening en verantwoordingte doen, dat hij door ieder is voor de gek gehouden, dat hij spoedig zpnder spreken, is weggegaan, de deur zoekende waar degene niet was enz enz Hendrik Schellinger verklaarde nog dat hij eenige tijd geleden en wel op woensdag den 23. Januarijdes middags omstreeks een uur, genoemde onderwijzer in beschonken toestand uit de Herberg heef zjen komen, van voren geheel nat, zpodat verscheiden schoolkinderen hem achternajouwden: Meester heeft in zijn bmekpist!enz>hem Zo tot zjjn huis achtervolgende. Cornelis de Wijn, oud 37 jaar, timmerman, wonende aldaar, dat hij zjch vereenigd met hetgeen is verklaard door Krans Buis en Hendrik Schellinger, omtrent het voorgevallene met den onderwijzer Diebrink te Oudeschild, bij gelegenheid der door hen gehouden vergadering voor afrekening voor hun leesgezeldschap. Jan Albert Schagen, oud negenendertigjaar, alhier, winkelier, dat hij eenige tijd geleden des avond heeft ontmoet meester Diebrink in verren staat van dronkenschap, dat hij genoemden meester nog heeft gegroet, dat deze niet eens kon antwoorden. SimonBoon, oud vierendertigjaar, zeeman, alhier, dat naar gis drie weken geleden, hij meester Diebrink des avonds langs de straat te Oudeschild heeft jen lopen in verren staat van dronkenschap, zpodat hij ternauwernood op de beenen kon blijven staan. Tevens verklaren mij ondergetekenden, huisvaders, van kinderen welke te schoolgaan bijgenoemde onderwijzer, dat die onderwijzen alle achting heeft verloren, zpwel bij hen als bij de kinderen, welke dan ook geen ontzag meer voor hem hebben; doch hem inplaats van dat uitjouwen, waardoor zjjn onderwijs geen nut sticht. Aldus gedaan namens Burgemeester en wethouders van Texel den 16februarij 1861 Jan M Koopman - sjouwerman* Krans Pzji Buis H. Schellinger C. De Wijn -timmerman JASchagen -winkelier Simon Boon -zeeman - sjouwerman -veldwachter 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 13