ECHTE SMARTLAPPEN ZIJN VAN TEXTIEL Wie zich in de geschiedenis van het roldoek verdiept, komt terecht in de bonte wereld van acrobaten, berentemmers, goochelaars, dansers en andere vertierbrengers die in voorgaande eeuwen stad en land afreisden om het publiek te vermaken. Tot dit rondtrekkende circus behoorden ook de straat- of marktzangers, die met hun liedjes over vreemde minnegevallen, gruwelijke moorden, rampen en historische gebeurtenissen graag geziene gasten waren op jaarmarkten en kermissen. Banckelsanger In de bagage van deze rondtrekkende artiesten bevonden zich steevast de materialen voor de bouw van een eenvoudig podium. Het was zaak om op drukke jaarmarkten goed zichtbaar en hoorbaar te zijn voor het publiek. Aan het gebruik van dergelijke verhoging danken de straatzangers de uit het Duits overgewaaide benaming Banckelsanger. Een eenvoudig instrument hoorde ook bij de standaard uitrusting. Het populairst was het portatief of buikorgel. Maar op afbeeldingen is te zien dat ook de viool, de fluit en zelfs de harp werden gebruikt. De belangrijkste bron van inkomsten voor de straatzangers was de verkoop van de teksten van de gezongen liederen. Deze werden op kleine, zogenaamde 'vliegende blaadjes' gedrukt en waren vaak voorzien van eenvoudige illustraties. Smartlap of roldoek Een ander onmisbaar attribuut was de smartlap. Dit grote, beschilderde doek werd aan een hoge paal gehangen om de aandacht van het publiek te trekken. Op het doek stonden de belangrijkste scenes uit een lied afgebeeld, die de zangers tijdens de voorstelling met een stok aanwees. Om de doeken gemakkelijk mee te kunnen nemen, waren ze oprolbaar, vandaar de naam 'roldoeken'. Hoe oud het gebruik van het roldoek is, valt moeilijk te achterhalen. Reeds op zeventiende-eeuwse prenten treffen we rolzangers aan. Oude afbeeldingen zijn overigens schaars. De meeste Nederlandse prenten en schilderingen dateren uit het midden van de negentiende eeuw, hetgeen aangeeft dat de traditie toen nog springlevend was. Eén van de fraaiste voorstellingen van het optreden van een roldoekzanger is een zilveren miniatuur, die zich in de collectie van het West-Fries Museum in Hoorn bevindt en waarop de datering 1863 is te lezen. We zien de rolzanger met een Commedia del Arte achtige puntmuts achter zijn buikorgel staan, met een lange stok wijzend op het roldoek, waarop blijkens de titel episoden uit het lied 'Het vrouwtje van Stavoren' staan afgebeeld. Terwijl de man het lied ten gehore brengt, zien we de vrouw venten met de liedbladen en met de pet rondgaan. Wat in dit miniatuur mooi tot uitdrukking komt, is dat bij het optreden van de straatzanger de gehele familie werd ingeschakeld. Anton Pieck heeft dit familiebedrijf in 1979 in een prachtige aquarel vastgelegd. Repertoire Roldoekzangers waren te vinden op drukke jaarmarkten, marktpleinen, kermissen en andere gelegenheden waar veel mensen kwamen die op zoek waren naar vertier. Nadat hij zich geïnstalleerd had, verzamelde de straatzanger publiek om zich heen door luidkeels in sappige bewoordingen zijn liederen aan tebevelen. Wanneer er voldoende toehoorders waren, startte de voorstelling, waarin meerdere liederen achter elkaar werden gezongen. In 'De Witte', een 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 7