INGEZONDEN BRIEF Willem J.J. Boot Kerkebuurt 12 1674 ND Opperdoes S0227-544985 E-mail: Willemjj.Boot@quieknet.nl Szakelijk, ook mobiel: 020-6287433 Historische Vereniging Texel. Groeneplaats 10. 1791 CC Den Burg - Texel. 11.07.2005 Redactie, In zijn artikel "Texelaar koopt turfpont van Aalsmeerder" (nr 75, juni 2005)concludeert Maarten 't Hart onder meer: "Vermoedelijk heeft Jacob Philipsz dit schip dan ook als beurtschip voor goederenvervoer op de Zuiderzeesteden gebruikt". Dit "vermoeden" is onjuist. Cruciaal hierin is de aanduiding van het schip als een "vrije turffpont". De combinatie van deze woorden moet worden opgevat als "een turfpont voor vrij verkeer", tegenwoordig zouden we zeggen een schip voor de wilde vaart zonder vaste dienst Daarom is de aanduiding "beurtschip" die 't Hart meegeeft niet correct. Het beurtschip was immers vast verbonden aan zijn "beurt" of "beurtveer", kortom, een schip varende in een vaste (beurt-)dienst, dat aan meestal stedelijke controle op afvaartijden en hoedanigheid was onderworpen en daarom niet "vrij" was. Zeker zal het schip niet voor "goederenvervoer op de Zuiderzeesteden" zijn gebruikt, omdat daarheen ook vanaf Texel beurtdiensten in de vaart waren. Mij lijkt de juiste verklaring dan ook, dat Philipsz het schip voor ongeregelde turfaanvoer (in massa dus) naar Texel heeft gekocht. Wellicht is Philipsz uit andere Texelse bron bekend? Het woord "aenvaerden" heeft inderdaad de betekenis van "beslag leggen op" en deze akte is daarom een vroeg voorbeeld van een "scheepsverband" of, zoals we nu zeggen, "scheepshypotheek". etymologisch woordenboek (bron). 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 6