VAN HET BESTUUR Historische Vereniging. Vooral Rein is Tesselaar in hart en nieren gebleven. Dat bleek laatst maar weer eens, toen neef Frans Hopman samen met Jos Wessels een rondreis maakte door Australië en natuurlijk even bij de familie aanwipte. Meteen werd een echte Aussie barbecue in de tuin georganiseerd, waarbij vrijwel alle kinderen en kleinkinderen van de partij waren. Tussen het worstjes braden door zat Rein stevig op zijn praatstoel. De herinneringen "van toen" schudde hij als vanzelf uit zijn mouw, soms leek het alsof het gisteren was gebeurd. En dat is toch verwonderlijk als je bedenkt dat hij feitelijk nog langer geleden van Texel was geëmigreerd, begin jaren '50 met zijn ouders (Leo en Barbara Dijt) en hun gezin. Tien jaar later keerde hij terug naar het eiland om er oude vrienden op te zoeken en te werken. Als metselaar hielp hij onder andere bij de verbouwing van de Vergulde Kikkert, nu de bioscoop. Tijdens zijn verblijf liep hij een lief meisje tegen het lijf, Nelly Bakker van kruidenier Cor "de feestmuus" Bakker uit De Koog. Ze was een jaar jonger maar net als Rein geboren op 22 augustus, dus dat schiep een band. Het stel kreeg verkering, trouwde en vertrok tot verdriet van Nelly's moeder (Corry Bakker-Gomes) naar het verre kangoeroeland. Vele dunne lichtblauwe luchtpostvelletjes later, in de winter van 1972/'73, zouden Nelly's ouders haar komen opzoeken en beleefden in Australië de tijd van hun leven. Dankzij het vliegtuig was de wereld plots een stuk kleiner geworden. Nadien kwamen Rein en Nelly meerdere malen naar Texel, met en zonder kinderen. En altijd weer haalden ze met familie en kennissen herinneringen op aan vroeger, zoals die keer dat ze als eregast in een open auto werden opgehaald voor een onvergetelijke klassenreünie van de Sint Jozefschool. Anno 2005 kan Rein terugblikken op een mooi bestaan in Australië. Veel woningen in Moe en omstreken zijn door hem, zijn broers en zijn zoon gebouwd. Als hard werkende "bricklayers" en "constructors" bouwden de "Dyts" in de loop der jaren een succesvol eigen bedrijf op. Tegelijk zag Rein ook hoe Australië zich van een kaal pioniersgebied ontwikkelde tot een welvarend werelddeel. Een land waar het goed toeven is en het allemaal wat minder gehaast toegaat dan hier ons drukke kikkerlandje. Toch gaan Reins gedachten nog vaak met weemoed terug naar het oude Texel. Hij schudt dan ook de herinneringen van toen hij nog op Texel woonde als vanzelf uit zijn mouw. En u vindt ze terug in Tessels Prate van Gré Dros, dat ook nu weer geïllustreerd is door Monica Maas. In het stukje van de redactie leest u over de lotgevallen van Kees de Ridder. Dit lied, of 'smartlap', is vanzelfsprekend opgenomen in het repertoire van de zanggroep van onze vereniging. Ieder lied dat gezongen wordt door deze groep gaat over een historische gebeurtenis, uitgezocht en verteld door Willem Kikkert. Eén keer in de twee weken, op maandagavond, zingen de zangleden in 'de Schakel': nieuwe leden zijn in deze gezellige groep van harte welkom. In dit jubileumjaar, waarin we het 20-jarig bestaan van onze vereniging vieren, hebben we u de portrettententoonstelling aange boden. Nu vindt u bij deze aflevering, als jubileumgeschenk, een boekwerkje van de heer Henk van Halm, columnist van het dagblad Trouw. De gebundelde columns gaan over Texel, het historische aspect is uiteraard niet vergeten. We hopen dat u het een en ander zult waarderen en wensen u veel leesplezier toe met deze aflevering van ons blad en het bijgevoegde boekje. 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 4