zo kwamen aardewerk en b.v. maalstenen van tefriet (vulkanisch gesteente) in deze streken terecht. Daarnaast was er het al eerder genoemde gebruik dat mannen dienst namen als huurling in het Romeinse leger. Zo zijn er dus meerder oorzaken voor het aanwezig zijn van zulke exotische voorwerpen in de Texelse bodem. denarius van Tiberius (14-37 n.Chr.) Deze kleine munt zou van zilver moeten zijn maar is vervalst en geslagen in Lugdunum (Leiden) in het jaar 36 of 37 n. Chr. Naast de munten komen er zo nu en dan voorwerpen naar boven die een beeld geven van het dagelijks leven van bijna tweeduizend jaar geleden. Men leefde toen in langwerpige lemen hutten, met rieten daken, waar vee en volk beschutting vonden tegen de elementen. Op de tafels die er waren, stonden kannen en bekkens en pannen, waar ik dan soms een oor of een steel van vind. De kleding die men droeg, werd bijeengehouden door mantelspelden, de z.g. fibula's en ook daarvan heb ik al menig exemplaar opgeraapt. Dit is een zogenaamde Kap-fibula van een type dat vooral populair was in Friesland en dateert uit de periode van 35 vóór tot 45 na Chr. Bijna 65 mm. breed heeft deze bronzen speld een vioolvorm, waarbij de kap aan de bovenzijde versierd is met een Y-vormige gravering. Zoals gewoonlijk ontbreekt de speld waarmee het geheel gesloten werd... Van dit type heb ik er vier, dus hier waren ze óók in de mode rond het begin van de jaartelling. Maar een van de meest bijzondere voorwerpen is toch wel dit kopje van Silenus: Ongeveer 54 mm. hoog en gemaakt van brons heeft dit kopje (p. 26) ooit deel uitgemaakt van de versiering van een stoel, maar kan ook als hanger gedragen zijn. Silenus is bekend uit de Griekse mythologie en was de leraar en metgezel van Dionysus (of Bacchus) en werd voorgesteld als een vrolijke, dronken, oude man met een kaal

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 27