Hoe gaat het anders bij jullie? Allemaal gezond volk, hoop ik. Zijn Ap en Sieme nog aan het scharre vissen? Of is dat niet veel? Het zal anders wel wat beter worden nou denk ik. We hebben het anders sinds de bombardementen soms aardig goed, want in de stad houdt men uitdelingen van eten voor de getroffen Duitsers, maar met een beetje geluk, dan krijg je wel wat los. Maar we zullen niet klagen en lamenteren want daarmee komen we er niet. Ze zullen wel niet al te lang meer oorlogvoeren zullen we hopen. Dus dan zullen we dat tijdje ook wel uitzingen. Nu veel nieuws is er niet dus zal ik maar eindigen. De groeten aan alle bekenden en maar tot een spoedig weerzien. Hannover, 7 Nov. 1943. Beste familie, Jullie zullen wel denken, Cor laat niet veel van zich horen, maar dat komt omdat Albert toch genoeg bij jullie komt, zodat jullie evengoed het nieuws wel hoort. Nu zullen jullie wel weer zeggen: "Nou kan je wel weer zien dat hij nog te beroerd is om een brief naar ons te schrijven". Nou, eigenlijk is dat ook wel zo, want als je van de fabriek komt en je hebt een half uur gekeken naar het lager en dan nog een half uurtje in de rij hebt gestaan voor je eten, dan heb je ook niet veel zin meer. Het is hier anders de laatste tijd vrij rustig. We hebben hier anders feest beleefd. Ik hoop tenminste als jullie de Tommies over horen vliegen, dat jullie niet zullen zeggen: "Goed zo, daar gaan ze weer, ze zullen er weer van lusten!" Want dat is iets vreselijks, als je zoiets meemaakt, dan verlang je niet naar een tweede keer. Het wil wat zeggen om een stad als Hannover, die toch een 400.000 a 500.000 inw. heeft, binnen 2 uur voor driekwart in puin te leggen en het andere kwart dat heeft ook allemaal glasschade of dakpannen kapot. Zulk een bombardement is nog dus wat anders, als dat jullie in den Helder meegemaakt hebben. Maar in elk geval is het nu rustig gelukkig. Nu hebben we trouwens weer wat anders. Nou sneeuwt en regent het. Het is smerig weer op het ogenblik. Maar ik ben op het ogenblik krank, d.w.z. ik kan niet werken omdat ik een knap zootje zweren op mijn handen en op mijn nek heb zitten. Zodat ik nu een tijdje vacantie heb, het is wel niet plezierig, maar werken in de sneeuw (in de fabriek sneeuwt het ook) is ook niet leuk. Maar we zullen maar hopen dat de oorlog gauw afgelopen is, zodat ik hoop, dat ik de winter hier niet in januari of februari mee moet maken, want dan is het volgens het zeggen van de mensen hier op het koudst. En nu begint het pas en het is al gemeen koud. Maar affijn het zal ook wel weer zomer worden. Veel nieuws is hier niet meer. Doe de groeten maar aan Trijntje Veen en aan de andere buren. En natuurlijk ook aan Siemen en Albert. Hoe is het, zijn die nog aan het scharrenvissen? Of is dat ook niets meer? Nou ik eindig met de hartelijke groeten en de beste wensen van Cor. Bijschrift van Theo Backer Albz. "Zeer waarschijnlijk is Cornelis Johannis GOMES, zoon uit het eerste huwelijk van Aafje van Leeuwen. Zij hertrouwde met Pieter BACKER *24-08-1887. Cor overleed in Hannover op 21 november 1944 en is op donderdag 27 september 1951 herbegraven op het Oudeschilder kerkhof. [Daarna is Cor in 1986 herbegraven op de Grebbenberg. Red.] 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 6