Bewaaïerig weer en hangkonterige schapen (C. en J.S. Dijt en hun streven naar verbetering van het Texelse schaap) door P.A. Bakker en J.H. Vosjan De Waddel, Westergeest, Texel 1. Inleiding 2. Wie waren Cornelis en Jacob Sijbrand Dijt 3. Dagboek aantekeningen uit 1888 van Cornelis Dijt 4. Het werk van de gebroeders Dijt 5. In vogelvlucht iets over de Mendelse wetten 6. Verbinding met moderne schapenfokkerij 1. Inleiding Sinds 1968 woon ik (P.A.B.) met een korte onderbreking in het Hoge Berggebied en de laatste jaren op de boerderij "de Waddel". Eeuwenlang hebben in dit gebied boeren gewoond die in hun levensonderhoud voorzagen door schapen te fokken. Zo heb ook ik me een groot deel van mijn leven in dit gebied met de schapenhouderij bezig gehouden. Voordat ons gezin zich op de Waddel vestigde, hadden de dames Dijt, die in het statige huis Weverstraat 85 woonden, hun schapenbedrijf op "de Waddel". Vóór hen had hun vader Cornelis Dijt er zijn bedrijf. Landschap Hogeberg Door de vriendschappelijke contacten die ons gezin met de dames Dijt had, hoorden we veel over hoe het hier vroeger toe ging. Onlangs gebeurde het, dat ik inzage verkreeg in een uit 1888 stammend dagboekje van hun vader, Cornelis Dijt. Als 26 jarige vrijgezel verbleef hij enkele maanden in Engeland om daar Engelse schapen te kopen. Tijdens zijn verblijf daar had hij dit dagboekje over dagelijkse wetenswaardigheden bijgehouden. Al lezend in dit dagboekje en door mijn interesse voor de geschiedenis van het schaap op Texel, kwam ik vele malen de naam Dijt tegen. 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 8