Van de zolder naar de kelder: Twintig jaar Historische Vereniging Texel, een terug-blik. Het is 1984. Na een bezoek aan een presentatie van historische verenigingen aan de vaste wal, deed Gijs Oskam een oproep om ook op ons eiland een vereniging op te richten. Hij besprak zijn plannen met Klaas Uitgeest, Jaap Bakker en Anneke Paagman. Na een informatie-avond in d'Ouwe ULO wordt een voorlopig bestuur gevormd door Mary Bakker, Dick Lemstra, Adri van Opstal, Klaas Uitgeest en Teun Duinker. Geïnteresseerden in archiefonderzoek konden contact opnemen met Klaas Uitgeest, in stamboomonderzoek met Teun Duinker, in archeologie met Gerrit Gerrits, en in historisch materiaal en dialect met Dick Lemstra. Op 20 februari 1985 gaat de vereniging officieel van start met het goedkeuren van de statuten. Voorzitter is Dick Lemstra, aantal leden 54! Zouden de oprichters toen hebben kunnen dromen dat hun vereniging na 20 jaar ruim 950 leden zou tellen? Niet in de laatste plaats is dit te danken aan het besluit in 1986, om een eigen blad uit te geven. Het eerste nummer van de twee van dat jaar, bevatte bijdragen van Sjaak Schraag, Bert Koning, Gijs Oskam, Gelein Jansen en Johannes Bugel. De vereniging, nog in de kinderschoenen, houdt zijn activiteiten na enige omzwervingen op de zolder van d'Ouwe ULO. In 1987 richt Willem Kikkert samen met Guurtje van der Vis de Zanggroep op. In november 1989 gaat de verzamelaars vereniging, na fusiebesprekingen tussen Kees Maas en Gelein Jansen, op in de historische vereniging. De "verzamelaarsclub" kwam destijds voort uit de "muntenclub", ooit gestart door Sjoerd Bosma en Luit Sok. De vereniging groeide lustig voort, en in 1991 werd het 500ste lid verwelkomd. Na besprekingen van ons bestuur met de gemeente en de RABO bank, kon op 9 maart 1998 de sleutel van ons huidige onderkomen, in de kelder van Groeneplaats 10, in ontvangst worden genomen. Verhuizing en inrichting namen de nodige tijd in beslag; op 2 oktober vierden wij, samen met de gemeente en de RABO bank de officiële opening met het onthullen van de naam, bedacht door Edward Bonne: "tusse de banke". In 1999 kreeg de bank plannen voor een verbouw, waarbij ons gebouw betrokken was. Heel wat werk is er verricht, toen wij in de Waal moesten overwinteren. Maar eerlijk is eerlijk, we zijn er enorm op vooruit gegaan. Ook de expositieruimte van de gemeente is schitterend geworden, en het ontwerp voor het gebouw heeft zelfs het lovende predikaat; "Ontwerp van de maand" gekregen. Anno 2005 is de Historische Vereniging Texel niet meer weg te denken als instituut op ons eiland. De vereniging voldoet nog steeds aan de doelstellingen zoals die de oprichters voor ogen heeft gestaan: het onderzoek naar, en het bewaren, behoeden en verspreiden van Texels cultureel-historisch erfgoed. Actief zijn de volgende afdelingen-/ werkgroepen: genealogie, archeologie, dialect, Texels monument, foto en film, verzamelaars, bibliotheek en archivering, de zanggroep en natuurlijk de redactie van onze kwartaaluitgave. Namens het bestuur feliciteer ik allen, die de vereniging een warm hart toedragen, met dit 20-jarig bestaan. Enthousiaste leden luisteren dit heuglijke feit op met een tentoonstelling in april a.s. over portretten van Texelse personen uit het verleden. Velen van U hoop ik dan te ontmoeten. Tot besluit wil ik iedereen, die voor onze vereniging zijn of haar beste krachten inzet, hartelijk dank zeggen. Ik wens de vereniging een lang en vruchtbaar bestaan toe. Jacques Dijt, voorzitter. 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 7