Verslag van bijeenkomst in "Tusse de Banke", d.d. 12 januari 2005 om 14.00 uur t.g.v. het inbinden/ restaureren van "de Nieuwe Texelse Courant". Aanwezig: mevrouw Suze Reij, wethou der Annie Hin, deTeso- commissarissen Kees Dros en Hariy Ran, Kees en Neeltje Hoogerheide en de bestuursleden van de historische Vereniging Texel: Jacques Dijt, Maiy Bakker, Govert van Noort, Aat van Heerwaarden, Johan Reydon en Maatje Kikkert. Namens de Texelse Courant was de journalist Jeroen van Hattem aanwezig. De voorzitter van de Historische Vereniging, Jacques Dijt heet allen hartelijk welkom, in het bijzonder mevrouw Rey, wethouder Hin, namens de Gemeente Texel en de commissarissen van de Teso, de heren Dros en Ran. De restauratiewerkzaamheden zijn verricht door het Grafisch Centrum Den Helder. Dit enorme werk is zeer naar tevredenheid uitgevoerd. De werkzaamheden zijn mede mogelijk geworden door de gulle sponsoring van de Gemeente Texel en de Teso. Samen is dit een bedrag van 2400,- - geworden. De NieuwTexelse Courant werd in 1890 opgericht door de heren Boon, Moojen, Mets en Muller. Drie jaar hiervoor hadden de heren Willem Langeveld en Adrianus de Rooy de Texelse Courant opgericht. De Nieuwe Texelse Courant werd in de eerste jaren van haar bestaan eveneens Texelse Courant genoemd. Om aan de verwarring die hierdoor ontstond een einde te maken, kreeg de krant van de heren Boon, Moojen, Mets en Muller in 1896 de naam "Nieuwe Texelse Courant". De gerestaureerde en ingebonden exemplaren betreffen de jaargangen tussen 1896 en 1930 met uitzondering van de jaargangen 1898 en 1922. De exemplaren, uitgegeven tussen 1890 en 1896 zijn allen verloren gegaan. In 1898 werd de krant overgedaan aan de heer W. Reij. Het drukken van de krant werd verplaatst van het Raaksie naar het pand in de Warmoesstraat, waar nu slagerij Ott is gevestigd. Na de dood van de heer W. Reij heeft Rikus Reij de nieuwe krant overgenomen. Hij drukte in die tijd de krant voor de in 1908 opgerichte N.V. Texelse Uitgevers Vereniging. In 1930 ging de Nieuwe Texelse Courant op in de Texelse Courant, die gedrukt werd door de heren Gijs en Johan Duinker. Door de gestegen druk- en loonkosten zag de heer Reij geen kans meer om de Nieuwe Texelse Courant in stand te houden. De heer Rikus Reij is geboren in 1889 en is de vader van Cor Reij, gewaardeerd lid van de Historische Vereniging Texel. De verzameling is overgegaan naar Cor Reij. Door diens plotselinge overlijden is de collectie, onder voorwaarde dat de boeken gerestaureerd zouden worden, namens de familie aangeboden aan de Historische Vereniging Texel. Mevrouw Reij schetst de gang van zaken, alvorens de werkzaamheden in gang gezet konden worden: "de jaargangen van "de Nieuwe Texelse Courant" vormen samen een belangrijk Texels cultureel erfgoed. Jacques en Kees wil ik bedanken voor hun steun en bijstand bij het restaureren/ inbinden van de boeken, welke door het vele gebruik slordig geworden waren. De wens van Cor, mijn man, was om de jaargangen te schenken aan de Historische Vereniging Texel. Daarom wil ik de collectie, na overleg met de kinderen, namens de familie Reij aanbieden. Dit cultureel erfgoed is een bron van historische gegevens en zeer belangrijk voor geïnteresseerden. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 5