Tessels Prate Een leuke schapenanekdote kreeg ik een tijdje geleden in mijn brievenbus. Daar begin ik mee in dit speciale schapennummer. Rotkreupelbestrijding bee skéépe. Deuze hoefsiekte was eerder temet niet te geneze. End negetiênde ééuw wier dut prebleem nag alders besproke in de fergadering fan de Hollanse Maasskappij fan Landbouw. Op een keer beslote ze een prefessor uut Utrecht te late komme om te demonstrere hoe de skéépe het best behandeld konne worre. Op de plaas fan de gebroeders Dijt op Westergéést ware een hééle zood boere bee mekaar komme om de prefessor an 't werk te siên, beneuwd hoe-ie dat anpakke soow. De witte jas ging an, ferband en ontsmettingsmiddel en een operasiemes oppe greep klaarleid, de witte gummihandskoene wiere antrokke en de prof begon te sneëe en te piereke. Dat duurde puur zo'n hortje en toe het klaar was, wiere de póóte héél sekuur ontsmet en ferbonde. Een paar boere, die de beu al sage hange, begonne al wat te gniêze. De sitewasie was dan ok puur belachelijk: een skéép met alle vier sien póóte in 't ferband, wat er na een paar meter lóópe fanzellef al fanaf was! Het had zöwat een uur duurd om iên skéép te behandele... Nou, je begriept dat er deer héél wat aflache wier, op dat bedriêf met in 't land om-en-nabee duzend skéépe! Met de steert tusse de biêne was de prof dan ok héél gauw fertrokke! Natuurlijk heb ik nog wat anekdotes: Aris Smit uit Den Hoorn kon heel goed dierengeluiden nabootsen ('Aris de Fluiter'). Heel vroeg in 't voorjaar deed hij eens een koekoek na. Vogelkenner Strijbos, die schuin tegenover hem woonde, stoof naar buiten. Zó vroeg een koekoek! 'Smit, hebt u het ook gehoord?'riep hij opgewonden. 'Ik docht het wel', zei Aris droog. Voddenboer Japie fan Kasse kwam ergens aan de deur. De vrouw des huizes deed open. 'Hei-je nag vodde?' 'Vodde? Dan motje sundags komme, want deurdeweeks hèèwwe we ze an!' Een paar Tesomedewerkers waren met de boot naar een Amsterdams dok. Toen ze wat gingen passagieren, belandden ze in een kroeg, die een hoerentent bleek te zijn. O jee! Zei een van de mannen: Ik ruik de hoere!' Waarop een dame van lichte zeden opmerkte: 'En ik ruik de boeren!' Een vrouw die pensiongasten hield zei: 'Strakkies komme de feugeltjeskiekers, en aans krigge we ok nag de graseters.' (Vegetariërs bedoelde ze.) In een strenge winter aan het begin van de twintigste eeuw deed C. Eelman, de postbode, zijn ronde. Het was koud en er lag een pak sneeuw. Hij had o.a. post voor het afgelegen Plassendaal. Toen hij na een zware tocht terugkwam, ontmoette hij agent Jb. Bruin, die vroeg: 'Nag neuws?' 'Ja en néé,' zei Eelman in 't voorbijgaan. 'IJsbrand Ran kwam thuus, trok sien jas uut en hong -em op.' Niet veel later -Eelman zat net aan de stamppot - ziet hij dokter 35

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 37