Heel veel genen zijn bij ieder schaap, welk ras je ook neemt, gelijk. De 3,7 is dus veel te hoog geschat. De aan het ARR gen gekoppelde erfelijke factoren heb je wel tegelijk meegenomen in het nieuwe type. Dit hoeft niet alarmerend te zijn, want vele van die factoren zijn, zoals gezegd, bij ieder schaap gelijk, maar er kan een niet gewenste eigenschap aan gekoppeld zijn. Na een keer intelen vallen ook niet gewenste eigenschappen, welke recessief aanwezig zouden kunnen zijn, door de mand. Dieren met niet gewenste eigenschappen kunnen weg geselecteerd worden. Dus het is wel opletten bij het fokken. Texel "de Waddel", zomer 2004 De Pielsteert of Het kleine Texelsche kortstaart schaap Door: P.A. Bakker en J.H. Vosjan Sedert de domesticatie van het schaap, zo'n 10.000 jaren geleden zijn er door de mens via teeltkeuze overal op de wereld diverse schapenrassen ontwikkeld. Die rassen moesten zich kunnen handhaven onder de heersende natuurlijke omstandigheden. Tevens moesten de dieren het door de mens gewenste product leveren: wol, vlees of melk. Zo ontwikkelden zich specifieke melkschapen, of specifieke wol- of vleesschapen. Op Texel ontwikkelde zich een sober, vrij klein ras. De gronden waren niet al te rijk en de watervoorziening was afhankelijk van de regenval. In droge zomers kon een sober schaap overleven maar een meer eisend rund nauwelijks. Omstreeks vijftienhonderd leefden de boeren op Texel dan ook voornamelijk van de schapenteelt. Zij bezaten waarschijnlijk een klein soort schaap dat later de pielsteert, of het kleine Texelsche kortstaart schaap werd genoemd. Tot het midden van de 19e eeuw hebben zich relatief weinig vermengingen voorgedaan met schapen van andere rassen. Aan het begin van die eeuw, in 1835, schrijft Dr A. Numan een "Handleiding tot de inlandsche Schaaps-teelt, inzonderheid met opzigt tot verbetering der wol." Hij beschrijft de Nederlandse schapen uit die tijd en deelt ze in in drie groepen: 1Het grote langstaartige Schaap 2. Het kortstaartige Schaap 3. Het kleine langstaartige of Heideschaap. De kortstaartige schapen worden aangetroffen in de kustprovincies. En in deze groep onderscheidt Numan nog het kleine of Texelsche kortstaartschaap en het grote of Friesche kortstaartschaap. Hij geeft mooie plaatjes van de diverse rassen. 31

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 33