Uniformiteit in het nakomelingschap werd als belangrijk kenmerk gezien. De ram werd dus op zijn uniforme nageslacht beoordeeld! Werd dat goed bevonden, dan werden de goede ooilammeren weer door hun goedgekeurde vader gedekt. En vervolgens werd het nakomelingschap weer getest. Door dit zo'n zes generaties voort te zetten werden zeer geschikte rammen verkregen, die het Texelse schapenras verbeterden. Door inteelt komen de goede maar ook de slechte erfelijke eigenschappen naar voren (tot uitdrukking) zodat men gericht kan selecteren op rammen met goede eigenschappen. Het is dus een misverstand te denken dat door inteelt minder gewenste eigenschappen ontstaan, ze ontstaan niet, men maakt ze alleen maar zichtbaar. De goed bevonden rammen werden over Texel verdeeld. Via deze zorgvuldige selectie en het terugkruisen om de gewenste eigenschappen naar voren te brengen en de slechte weg te selecteren kwam er, mede door de leidende rol die het in 1909 opgerichte Texelse Schapen Stamboek speelde, een Verbeterd Texels Schaap te voorschijn. Dat schaap had grote fokzuiverheid, grote uniformiteit en een zeer goede bevleesdheid met relatief weinig vet. Daarbij leverde het een smakelijk product en had tevens nog een goede kwaliteit wol, maar het hoogwaardige smakelijke vlees was wel het belangrijkste. Dit Verbeterde Texelse Schaap werd in Nederland een zeer populair ras en in de meeste provincies ontstonden Stamboeken voor dit ras. Ook wereldwijd is dit ras bekend als één van de beste producenten van slachtlamvaderdieren. 4.11. En verder In 1923 wordt Jacob Sijbrand's zoon Dr M.D. Dijt (econoom, promoveerde in 1933 aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen) door de HMvL gevraagd om op Texel over de erfelijkheidsleer een lezing te houden. De plantkundige Hagedoorn, werd een zeer vooraanstaand veeteeltwetenschapper. Hij schreef boeken over het fokken van landbouwhuisdieren. Hij was in 1911 aanwezig bij het onthullen van een standbeeld voor Mendel in Brünn en hij wordt in Australië gezien als de grondlegger van de dierlijke genetica als wetenschap. In 1949 op 69 jarige leeftijd gaf hij daar nog vele lezingen. De dames Dijt op bezoek in East Norton, omstreeks 1930. 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 27