4.6. Richtingen in de fokkerij omstreeks 1913 Het veeteeltstudieboek De tegenwoordige richtingen in de fokkerij der landbouwhuisdieren in Nederland"van H.M. Kroon uit 1913, dat ook op de Landbouw Winterschool te Schagen gebruikt werd, beschrijft tevens zaken, die de fokkerij van de fam. Dijt betreffen. "Na 1888, toen er op het bedrijf van de fam. Dijt werd gekruist met Border Leicester, Lincoln en Leicester, werd een betere vleesvorming en groei gerealiseerd. Door het kruisen werd een grotere vruchtbaarheid verkregen. Onderling werden deze kruislingen voortgefokt. Juiste selectie en vakmanschap zorgden ervoor dat de gewenste eigenschappen naar voren kwamen en soberheid behouden bleef. De lammeren zijn gewild bij de "weiders. Moederschaap met drie halfjarige kruislings-lammeren In het boek van deze leraar zootechniek aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht werd nogmaals gewag gemaakt van de gebroeders Dijt. Kroon schreef: "Met medewerking van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is nu onder leiding van dr Hagedoorn door de heeren gebr. Dijt op hun grote schapenfokkerij te Den Burg beproefd, of door maatregelen, gebaseerd op de Mendelsche wetten, de gewenschte eigenschappen van goed overervende dieren verkregen kunnen worden. Of met deze nieuwe methode, welke men op Texel in practijk brengt enig resultaat zal worden verkregen, moet de tijd leeren. Het past niet daarover nu reeds een oordeel uit te spreken. 4.7. Inzicht in het ontstaan van rassen in de 19e eeuw. Zoals in de inleiding is gezegd, was er in de 19e eeuw een grote vooruitgang in de natuurwetenschappen. Darwin maakte duidelijk dat de soorten niet constant zijn sinds de schepping of sinds het overleven na de zondvloed. Hij bestudeerde ook de grote diversiteit aan rassen van verschillende soorten huisdieren, zoals bijv. duivenrassen. 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 23