Helaas niet gelukt." Steeds werden Lincolns en Leicesters bekeken maar niet gekocht. "Twaalf mijl gereden en Leicesters bekeken. Ze zijn goed en twee rammen gekocht voor 15 pond. Niet goedkoop. Wel uitgenodigd om mee te eten. Zoveel ham gegeten als ik kon, want de schapen waren duur genoeg. Uiteindelijk Lincolns en Border Leicesters gekocht. 3.2.7. Ambtelijke rompslomp Daarna moesten de benodigde documenten en certificaten voor de te exporteren rammen worden verzorgd. Ook moesten ze in Nederland geïmporteerd worden. De Nederlandse consul was lastig en het kostte Dijt veel moeite. Het benodigde vergunningsdocument kwam maar niet af. "Dan maar wachten", zegt Dijt. "Het is geen wonder dat het er nog niet is, want het schijnt in Den Haag beleefdheid te zijn om iemand geen antwoord te geven, als hij iets vraagt en hem te laten wachten en op onkosten te jagen. Men moet echter voor de overmacht leren te bukken. Onkosten voor de twee Border Leicesters 1-19-6. De permissie wil maar niet afkomen, terwijl er geen veterinairen aan te pas komen. De tijd verstrijkt en mogelijk komen de rammen te laat voor de tentoonstelling te Den Haag. Eindelijk is de vergunning voor de export van de rammen gearriveerd. Ook is er een brief van de Ned. Consul, "waarin weder zulk een aantal voorschriften en bepalingen, waarvan iemand de haren ten berge rezen, en mij natuurlijk het afzenden van de rammen weer eenige dagen achteruit zette. Wat weet onze regering toch een middelen uit te denken om het een boer lastig te maken". Daarna houdt het dagboek op, het vermeldt niet hoe de rammen op Texel zijn aangekomen. 4. Het werk van de gebroeders Dijt. 4.1. De pielsteert zie afzonderlijk stukje over de rasbeschrijving) We maken eerst enkele opmerkingen over de schapenfokkerij. Schapenfokken doet de mens reeds duizenden jaren. Aartsvader Abraham trok al rond met schaapskudden. Zo zal ook op Texel eeuwen lang het schaap voor de bewoners vlees, wol en melk geleverd hebben. In sommige streken met zeer arme gronden, zoals in Brabant, op de Veluwe, in Drente en Twente leverde het schaap, omdat hij 's nachts in de schaapskooi werd opgesloten, mest voor cultuurgronden rond de boerderij. De schapen waren toen in het algemeen aangepast aan de natuurlijke grond waarop ze leefden. Het heideschaap tierde goed op de hei, was zeer sober, maar leverde daardoor niet zoveel op. Polderschapen groeiden op onder betere omstandigheden en zullen meer vlees, wol of melk opgeleverd hebben. Op Texel waren de gronden niet al te vruchtbaar en de schapen moesten met weinig genoegen nemen. Ze waren zeer sober. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 19