De mensen zijn hier echter niet zo nieuwsgierig als in Hampshire, omdat ze meer hersens hebben!" Zoals gezegd veel landarbeiders werden werkloos door de ontwikkeling van nieuwe oogstmachines. Voor de armen zorgden de liefdadigheid en de kerk. Maar voor armen, wezen, ouden van dagen en zieken, was er in 1834 een armenwet gekomen die hen verplichtte in werkhuizen te gaan werken. Dat geschiedde vaak onder erbarmelijke omstandigheden. De schrijver Charles Dickens geeft hiervan een beeld in het boek "Oliver Twist". Dijt merkt op dat door de boeren vergaderd wordt over het onderhoud van de armen, hetgeen gezien wordt als plicht van de boeren. De betaling aan armen wordt dan ook geregeld. Ook bezocht hij een politieke meeting. "Men liet niet veel heel van mr. Gladstone. De conservatieven hadden volgens de spreker in vijf jaar meer goed gedaan dan de liberalen in 50 jaar. Het doel van de reis was natuurlijk, schapen te bekijken en fokrammen aan te schaffen. Zo werden allerlei boerderijen bezocht. Dijt meldt: "Er wordt een boerderij bezocht met zuivere Leicester schapen. Te koop zijn rammen voor f 180,-, (op Texel kost een ram 25,-), wat veel te duur is, vindt hij, doch ze zijn zeer goed. Verder vindt hij een koppel Leicesters, die zeer uniform zijn. In Nottingham zullen Dijt en de verkoper elkaar spreken over de prijs en condities. Op een ander bedrijf ziet hij ook beste Leicesters, doch ze zijn teveel gevoerd met lijnmeel en haver. Ze zijn te "hangkonterig". "De dieren krijgen hier een goed aanzien door de wolschaar, zeepsop en een macht aan voer. Border Leicester, op de Waddel in 2004 In een ander bericht schrijft hij: "Naar de tentoonstelling in Nottingham geweest. Daar o.a. Border Leicesters gezien. Ze zijn er erg duur. maar goede relaties opgebouwd om op de bedrijven eventueel te kopen. Ook waren er koeien. Bij de Shorthorn's was een puike winnaar, waar oom Cornelis niet erg van houdt, namelijk een grote ruimte tussen kruisbonk en ribben. Soms hadden de dieren last van de runderhorzel en zaten er gaatjes in de huid.(Daardoor wordt het voor de leerproductie waardeloos.) En: "Bij ene Mac Turc, echte Lincoln schapen gezien. De dieren waren goed, maar niet van het bovenste bordje. De voorbenen stonden te smal en ze waren niet geheel zuiver van ras. Op een boerderij geweest om Leicester schapen te bekijken. We treffen een rentmeester die een voorkomen had van: "Hier ben ik". We konden daar niet kopen vanwege rotkreupel. Dan maar naar de stad om wat spullen te kopen voor moe en Impje. 3.2.6. Het doel, schapen kopen! 16

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 18