Geweldige ontwikkelingen waren er in de natuurwetenschappen. Darwin (1809- 1882) publiceerde zijn evolutieleer in 1859, Justus von Liebig schreef in 1840 een boek over plantenvoeding en Mendel ontdekte de erfelijkheidswetten. Dit alles had weer gevolgen voor visies op het geloof. Het scheppingsverhaal werd niet meer letterlijk genomen. Dat planten bepaalde voedingsstoffen nodig hadden, gaf aanleiding tot uitgebreid transport en handel in Chilisalpeter. Oogsten konden hierdoor groter worden. De erfelijkheidsleer stimuleerde het doelgericht uitselecteren en kweken of fokken van planten en dieren. Het sociale leven veranderde ook sterk. De gegoede burgerij kon gemakkelijk op reis door de ontwikkeling van de spoorwegen, zodat toerisme ontstond met de bijbehorende badplaatsen. De hoeveelheid vrije tijd nam toe, de meer welgestelden konden uitgaan en aan sport doen. Regels voor voetbal, cricket en boksen werden in deze tijd opgesteld. Nieuwe sporten zoals tennis en rugby werden ontwikkeld. Ook vrouwen mochten aan sporten deelnemen. Alles ademde vernieuwing. Juist in die tijd maakte een boerenzoon van Texel, Cornelis Dijt, een lange reis naar Engeland en gedurende zijn verblijf daar hield hij een dagboekje bij. 3.2. Het dagboek van Cornelis Aan zijn dagboekaantekeningen ontlenen wij het volgende: 3.2.1 De omgeving Dijt kwam in een boerengezin terecht, de fam. Gray, in East Norton, dat ten N. van Londen en ten O. van Leicester ligt. De familie bestond uit boer, boerin en een "buitje" (baby), Charlotte Mary. Fam. Gray, dochter, pa en ma, omstreeks 1930 Zij overleden in resp.1965, 1945 en 1938. Het huis was ouderwets, dicht bij de kerk gelegen en de familie diende de Heer. Vaak ging hij uit rijden met paard en kartje om de omgeving te verkennen of om bezoeken af te leggen. Ook bediende hij zich soms van trein of velocipède (fiets). Dijt vindt de Engelse boeren slordiger op hun land dan hij thuis gewend is. Het land is te "hobbeldebobbel", doch de ontwatering is goed. Het landschap is er heuvelachtig. Hij vindt het in het algemeen genomen een mooi land voor iemand die gevoel heeft voor natuurschoon, doch met dat gevoel 12

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 14