3.1. Achtergrondinformatie over Victoriaanse tijd, Het dagboek bestaat uit korte stukjes, een soort geheugensteuntjes om later zijn herinneringen weer wat op te frissenJe vindt er geen diepgaande ontboezemingen. Toch zijn de opmerkingen typisch voor die tijd. Daarom schetsen we hier eerst even iets over Engeland omstreeks 1888. Het was de tijd, dat koningin Victoria regeerde, van 1830-1901. De Victoriaanse tijd was een tijd van grote veranderingen. De bevolking groeide van 18 miljoen in 1847 tot 39 miljoen in 1901. Stoommachines hadden de industriële revolutie mogelijk gemaakt en die revolutie zette in die tijd flink door. Er ontstonden fabriekssteden met vele arbeiders, maar ook met veel kinderarbeid. Op het platteland kwamen eveneens oogstmachines, waardoor veel landarbeiders werkloos werden. Stoomschepen vervingen zeilschepen en door uitvinding van de koelmachines konden bederfelijke producten zoals melk en vlees over grote afstanden vervoerd worden. Een voorbeeld daarvan is schapenvlees afkomstig uit Australië en Zuid-Amerika kon naar Europa getransporteerd worden. Ook omdat tussen 1835 en 1860 ongeveer 25000 km spoorlijn werden aangelegd in Engeland konden nu melkproducten gekoeld, snel en gemakkelijk vervoerd worden naar de steden. Op de Krim (denk aan Florence Nightingale) en in Zuid- Afrika (tegen de Boeren) werden oorlogen gevoerd. De politiek in Engeland werd beheerst door de twee rivalen Gladstone (liberaal) en Disraeli (conservatief). Daarnaast kwam het socialisme op; Karl Marx schreef "Das Kapital" omstreeks 1867. Darwin in 1875 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 13