Hendrik Dijt was dus de vader van de twee broers waarover we het hier zullen hebben. Hendrik was een zeer vooruitstrevende boer. Hij bezocht de lagere school en volgde muzieklessen in Den Helder. Hij speelde zeer goed viool. Hij liet zich gelden op vergaderingen en was eind negentiende eeuw met zij n 1000 (lam) schapen verreweg de grootste schapenhouder op Texel. Hij bezat ongeveer 160 ha grond, was eigenaar van "de Kluis", "de Tempel' en "de Waddel" te Westergeest. Hij zelf woonde in het pand Weverstraat 85, waarbij toen ook landerijen hoorden. 2.2. Jacob Sijbrand Vader Hendrik (roepnaam Hein), liet zijn zoon Jacob Sijbrand (roepnaam Jacques) in Wageningen naar de Rijkslandbouwschool gaan waar deze in 1884 zijn diploma behaalde. (In 1918 werd deze school de landbouwhogeschool.) Daarvoor had hij in Den Burg de lagere en Franse school doorlopen en vervolgens in Bussum op een kostschool middelbaar onderwijs genoten. Na zijn afstuderen deed hij veevoederproeven voor de Gist- en spiritusfabrieken te Delft maar vestigde zich al gauw (in 1885) weer op Texel, nu als landbouwer op het bedrijf van zijn vader. Na zijn huwelijk woonde hij op Westergeest ("de Tempel") tot juni 1899 en daarna in de Warmoesstraat op nr. 20. Hij had grote belangstelling voor natuurwetenschappen, in het bijzonder voor plantkunde en sterrenkunde en daarnaast had schapenfokken ook zijn belangstelling. Tevens stond hij bekend om zijn kwekerstalent en voerde hij de lelieteelt in op Texel. Hij was naast wethouder ook loco-burgemeester en korte tijd secretaris van de Hollandse Mij. van Landbouw. In die hoedanigheid nam hij met C. Keijser Pzn, de voorzitter van de HMvL, in 1898 het initiatief om op het eiland een tweejarige landbouw- wintercursus te starten. Jacob Sijbrand was van 1904-1934 dijkgraaf van de dertig gemeenschappelijke polders. Hij huwde op 6-6-1891 met Aaltje Koster (geb. te Schagerbrug 1869) en zij kregen zeven kinderen onder wie de in dit stuk genoemde Dr M.D. Dijt (1893), die met zijn zoon Mr. J.S.M. Dijt het boek "de Texelse Geslachten"schreef. De andere kinderen waren Grietje (1892), Helena Emelie (1894), Marie (1895), Hendrik Cornelis (1897), Eduard (1899) en Emelie (1902). Hendrik Cornelis is de vader van Jaques S. Dijt de huidige voorzitter van de historische vereniging. Jacques S. was de laatste dijkgraaf van het Waterschap Texel, gevoel voor polderbeheer zat en zit kennelijk in de familie. Jacob Sijbrand Dijt Hzn 1864-1942) 8

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2005 | | pagina 10