INGEZONDEN BRIEF Met grote interesse en belangstelling en toenemende gevoelens van nostal gie heb ik uw artikel gelezen over de Texelsche Zwemvereeniging. Zelf heb ik, als lid van die vereniging, onverge telijke zomers beleefd aan 'De Schans' in de jaren 1941 en 1942. De altijd aardige en geduldige badmees ter Van Beek heeft mij leren zwemmen; eerst op een langwerpig krukje op het droge en later aan de hengel bij het steigertje en... met goed gevolg. Zie bij gaande kopie van het door mij behaal de diploma. Bijna hele dagen in de vakanties la gen mijn vriend Onno Kikkert (van 'de Lindeboom') en ik in de zon op de dijk, soms alleen maar te wachten op hoog water, want met laag tij kon je er bijna niet zwemmen en ver in zee durfden we niet. Vaak was het met z'n allen stoeien op het vlot, een houten vierkant met lege vaten er onder en vooral ook 's avonds, want na werktijd kwamen de volwassenen, waaronder G. Logman, de vader van Vronie, uit de Molenstraat. Ook met slecht weer, storm en regen, gingen we wel te water en dan lag de badmeester bovenop de dijk om op ons te letten. Die was de dupe van onze overdreven sportiviteit. Als het erg koud was, do ken we wel in de kolk van het gemaal. Dat binnenwater was warmer, maar daarna spoelden we ons wel af in zee. Wij mochten al gebruik maken van de kleedhokjes. Als je jonger was, moest je in het jon- genshok (in een apart gebouw) In de buitenwand daarvan waren lange laden, waarin je de kleding kon opber gen. Toen we nog een fiets hadden (op anti- plof), was het -naar ons gevoel- maar een klein stukje naar 'De Schans'. Ik woonde toen op het Schilderend, te genover de ULO-school. Op die anti- plof was de Hoogeberg wel een moeilijk te nemen stuk. Toen de fietsen door de moffen waren gejat (in beslag genomen, heette dat) en we bovendien helemaal niet meer op het strand mochten komen, was 'De Schans' een uitkomst. Ook liepen we wel eens naar 'Ceres'. Daar was een dijk met een breed horizontaal grasta lud en een klein strandje, waar je met hoog water ook best kon zwemmen. Daar is nu een poldertje. Over een zwemverbod in 1943 (en daarna) is mij niets bekend. In mei 1945 doken we al weer bij 'de Schans' te water. Onze (ver)kleedruimte was op de dijk in het gras. DIPLOMA» fjikp-j 4 Wim Kalkman, Den Helder TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. Hiermede werklaren wij, heden met qoed Qevolg proovenvan be- kwaarinheid- heeft afgelegd Texel, den ...3..0.L/Ü Lrr

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 6