net as pepermoppe, dat most allegaar vers de winkel in. Die kleine spikkelasies make, dat fond ik as kiend een pracht. D'r gong een speciale metale wals met uutsparinge op een mesien, een plak deeg d'r op, draaie, en dan rooide de spikkelasies keurig op een lóópende band. Foor het sunderklaasfeest fan 't skool wiere gróótere spikkelasies maakt, dat wete ouwere Hoornders vast nag wel! Zon 10x15 cm. ware die. Me vader had mooie ouwe spikkelaas- planke in ferskillende mate, vreeërs en vreesters. Maar d'r ware ok een paar gróóte vierkante: een ruiter te peerd en een fruitmand. Die wiere mééstal foor tetaai gebruukt. As die tetaai héét uut de over kwam, wier d'r een natte kwast overheenhaald, dan ging-ie mooi glimme. Of-ie lakt was! Ok liende me vader welders een knoert van een plank bee zien broer Piet uut Oostrend. Dat was een skip met volle zeile. Skitterend! Die kwam nag bee me oppa fandaan, ja, ik denk zelfs fan me overgrowader! Spikkelaas- en tetaaipoppe moste allegaar iên foor iên maakt worre. Deeg erin drukke, uutróöle met een röölstokkie, bee-sneeë, met ien flinke klap d'ruut slaan en hup, op een gróóte bakplaat, en met een hééle zood geliek de ove in. Mangele-pers foor de banketletters maakte-ie ok zelf. Die letters ginge allegaar op bestelling. Niet alliên de S, zö-as teuge-woordig, maar elke letter die je wow. Het méést wier de M besteld, deur de manne, die ééves of tussen 't werk deur kwamme bestelle! Ok werd welders een "beuling" besteld, banket in een soort worstvorm. Niet iederien haalde sien bestelling zelf af, er most ok veul wegbrocht worre. Ons hééle huussouwe was inskakeld en d'r wier ok extra personeel inhuurd. Me moeder had het teuge sunderklaas ok puur drok. Het foorkamertje naast de winkel wier ruum maakt en deer kwam de "sunderklaastafel", lange tafels langs de kant met witte lakens d'r over. Deer wiere alle spulle op uutstald. Dat kon me moeder zóó mooi doên! Het sag er altóós prachtig uut. Sukelaadfegure, marsepein, borstplaat, soort bee soort, en allegaar zelf maakt! Maar ok nag spul dat bee een "reiziger" besteld was, zö-as sukelade piespotjes met een drööl d'r in. Dat was niks foor me moeder, deer sjeneerde ze d'r eige foor. (Ze was gnap gróótbrocht in het wééshuus bee de wat deftige Moeder Dros). Ok ware d'r wiegies met een sukere bakerpoppie, dóóssies sigarette en suker-bééste. In de dage flak voor sunderklaas was het gek drok, ok foor me moeder. Bestellinge opneme, en soms opsture naar de overkant. Ik sien d'r nag zitte an de gróóte tafel in de kamer met een stabel spikkelaze, pakpepier, ribkertonentouw. (Plakband was nag niet uutfonde!) En ééves was de winkel ok ope en kwamme vrouwe bee de sunderklaastafel uutsoeke "foor de koes". Ok manne, die wat Plank voor speculaasjes van 10x15 cm 30

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 32