Tessels Prate In oktober begon mien vader al. D'r most héél wat beure om de foorraad sunderklaas-snaaieree op tiêd klaar te krigge, want hee maakte alles zelf. Hee maakte bevobbeld zelf marsepein, fan mangels en suker. Deer had-ie een mesientje foor met een rööl, een soort walsie, dat mangels en suker fienvreef. Dat was niet in iên keer klaar, néé, het most minstes een keer of zes d"r deurheen draaid worre. Gróóte witte klute marsepein wiere afdekt met natte doeke teuge uutdróóge. (Plastic-folie bestond nag niet!). In de kelder moste ze wachte op vardere bewerking. Ok sukelaadfegure maakte-ie zelf. Ik sien nag Appie Klaas met sien peerd en wage bee ons foor de deur komme losse: bale meel en suker en zó, maar ok gróóte, sweere, rechthoekige pakke sukelaad. Zo'n blok sukelaad van om-en-nabee 40x20x20 cm.was foor een kiend een pracht om te sien, zö"n gróót end sukelaad! Me vader hakte dó" brokke af en die ginge in een speciale pan om te smelte. Dat most ferzichtig-an, het mikte nauw, want aars ging het niet goed. As het percies op de goeie temperatuur was, kon-ie an de gang. Hee had een héél stel prachtige, ouwerwesse, stale vormpies, foor segare, poppies, alderhande bééssies, sunderklaassies en swarte pietjes. Allegaar klein goéd foor in de koes. En dan de sukelaadletters! Het hééle A-B-C had-ie, behalve de Q. Mooie, fanbinne glimmende stale vorme, die ferzichtig volgote wiere met sukelaad. En dan most je ze een tiedje "tikke" om de luchtbelle d~r uut te krigge. Ik hoor dat stale geluud nag, als ik eran denk! As ze afkoêld ware most je ze héél ferzichtig, met je hand eronder d"r uuttikke en dat ging nag alders verkeerd. Kepotte letters ginge trug in de smeltpan. In de winkel was een plank ruum maakt, weer ze keurig, soort bee soort, opstabeld wiere. Hóóge stabels foor de méést gangbare letters fanzellef! Marsepein fegure make was ok een skoft werk! En dat most allegaar beure naast het geweune dagelijkse werk van bróód- en koekbakke. Dut sunderklaaswerk beurde dan ok mééstal ééves. Marsepein fegure make fonde wee as kienders prachtig. We mogge helpe met worteltjes en irrepeltjes make. ("Eerst hande wasse!"). Appels en pere, sinasappels en benane röölde je ok met de hand en met speciale furf wiere ze opfurfd en dan met cacaoboter bestreke teuge uutdróóge. Kienderkoppies, poppies en bééssies kwamme uut vorme. Ik sien ze nag foor me: ze ware denk al héél oud en fan gips en stiên, prachtig! En dan borstplaat! In een rubbermat met zon 24 gate wiere borstplaatjes go te, witte en gekleurde, of met room. Ok hartjes wiere maakt in blikke vormpies, gróót en klein in alderhande kleure. Me vader had een héél rek met vlessies kleurstoffe en smakies. Soms was-ie al dat soete gedoên zat, maar me moeder zorgde dat er altóós metworst fan Ran in huus was en tussedeur nam-ie dan een hompie. Tetaai deeg werd lang fan tefore draaid. Het deeg most kookt worre in een gróóte gietiezere ketel op een messelde stienkóól-ove achter bute. Ik sien me vader nag met een gróóte kluut deeg op sien rèèg de trap op gaan naar zólder, weer het in een houte bak een hééle tiêd most "besturve". Spikkelaas werd pas op het lest bakke, Sunderklaasdrokte bee de bakker (ca. 1935), herinneringen van een bakkersdochter. 29

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 31