komen verdroogde buitenbanden bekleed met het rode rubber van een autobinnenband. Eigenlijk was Herman Kooger in die tijd een lieve vader voor mij Herman Kooger kon goed vertellen en vertelde over de uitvaart van Neel Brouwer-Kooger: In die strenge winter van 1942 hebben wij Neel Brouwer begraven. Het had dagenlang gevroren en er was stuifsneeuw. We moesten naar Oosterend, waar haar man Gerrit Brouwer begraven was. De kist stond op de paardenkar van Aris Eelman, want we hadden vanzelf geen benzine. Eelman had de mannen gevraagd om elk een schep mee te nemen om zo nodig de weg vrij te maken. Na 3 km kon het paard niet verder en moesten we een sneeuwduun van 20 m weggraven. Datzelfde gebeurde nog tweemaal en het kerkhof lag ook vol met sneeuw. We hebben toen de burrie gehaald en de kist met Neel lopend naar het nieuwe graf gedragen. Nadat wij de sneeuw uit de kuil hadden geschept kwam de kerkhofopzichter: 'Die kuil moet 40 cm dieper, maar omdat de grond steenhard bevroren is kan jelui de kist beter achterlaten in het lijkenhuisje en later terugkomen.' Dit wilden wij niet en toen hebben wij een mutsaard gehaald bij de bakker en deze verbrand in het graf. We hebben ook nog ijzeren stangen in de hete houtskool gelegd en die in de grond geslagen. Tenslotte was het zand zacht genoeg en konden we eindelijk diep genoeg graven en Neel Brouwer ter ruste leggen. Dominee Schelfhout heeft nog gepreekt en gebeden maar kreeg weinig aandacht. Dominee had die hele dag geen poot uitgestoken om bij het sneeuwruimen te helpen en dat was ergerlijk. Men zegt dat Dominee wekenlang tegen lege banken heeft staan te preken. Tot zover het relaas van Herman Kooger. In het jaar 1972 heb ik nog eenmaal een weekje Texel gedaan met mijn gezin en mijn oude moeder uit Nieuwendam. Ik logeerde bij Herman Kooger en Martje Bakker en die waren inmiddels ook grootouders (van de in 1968 geboren Sylvia, de dochter van hun zoon Jan en zijn vrouw Gerda). De overige Koogers, die ik gekend heb, waren toen al overleden. Begrafenis Herman Kooger en Martje Bakker op hun trouwdag in 1940 Laatste bezoek aan Texel 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 25