Bakker (1912) onder te brengen. Deze woonden onder het schuine golfplaten dak van Herman's garage aan de Schilderweg (nr. 394) en zij hadden twee kindertjes (Jan uit 1943 en de jong gestorven Marinus uit 1944). In de zomer waren we voornamelijk buiten in de tuin. Onder het golfplaten dak was het overdag ondragelijk heet. In de nok bevond zich een zinken drinkwaterbak welke dagelijks werd bijgevuld uit een rode gietijzeren vleugelpomp. Het water uit de keukenkraan was 's zomers altijd erg warm. In deze zolderwoning kon het 's winters ook erg koud zijn maar dan werd het fornuis gelukkig aangestoken. Herman kon in die oorlogstijd niets met auto's verdienen. Hij had achter de werkplaats een rij autowrakken staan waaruit hij telkens materiaal sloopte om b.v. paardenwagens mee te bouwen, maar hij maakte ook kachelpijpen en zo nodig een complete houtkachel. Ik weet nog dat Herman een koolzaadpers bouwde en dat ik dagenlang koolzaad moest scheppen in de trechter daarvan. Aan het eind van de pers druppelde de spijsolie in flessen welke ik niet mocht laten overlopen. Martje Bakker heeft mij ook wolspinnen geleerd op een eigenaardig spinnewiel dat voornamelijk bestond uit een doorgezaagde damesfiets. Ik had een fijne gelukkige tijd in dit gezin, met de kinderen en de hond Meta. Ik ben begin 1945 weer terug naar mijn ouders gegaan. Dochter Adriaantje (1945) heeft rond 1960 bij mijn moeder in Nieuwendam gelogeerd. School Natuurlij k bracht Martj e mij op de lagere school, maar de kinderen plaagden mij met mijn Nieuwendamse tongval. De schooljuffrouw heeft het voor mij opgenomen: 'Wim moet hier tijdelijk wonen omdat zijn Texelse familie hem eten kan geven en zijn ouders gebrek hebben, hij is dus familie van ons!' Dit hielp, ik kreeg zelfs een schoolvriendje, Appie Kiljan, en samen met hem (en zijn vader) maakte ik een kar van een kinderwagenonderstel Wij gingen regelmatig met de schoolkinderen 'kukels' (alikruiken) zoeken op de Zeedijk. Elk had een mesje, een busje en een tasje. Soms kwam ik thuis met 4 kg slakken en die kookte Martje Bakker dan gaar. We peuterden de slakjes uit hun huisjes met een stopnaald en dat was een lekker maaltje. De fiets Ik had voor de oorlog een oude fiets voorzien van houten blokken aan de pedalen, omdat mijn beentjes te kort waren. Herman heeft mijn vader gevraagd die fiets per beurtman op te sturen en heeft veel moeite gedaan hem op te knappen. Hij heeft o.a. binnenbanden gemaakt van 'grotemensen-banden' en de vol- 22 Trouwfoto van Jannetje Kooger en Jan Blom

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 24