'Over twee minuten heb ik tijd Trijn Mets' enz. Reddingmaatschappij Ons gezin kwam dus elke vakantie naar Oudeschild en dan zag je ook veranderingen. Er verscheen een elektrische bel bij oom Jan in huis. Die was van de Reddingsmaat schappij om de bemanning van de strand-reddingsboot sneller te kunnen waarschuwen (er was geen telefoon). Ook verscheen Jan Blom (1907- 1987) die verkering had met dochter Jannetje. Ik heb eenmaal een oefening van de reddingsboot beleefd. Eerst ging die bel en een ogenblik later verscheen er een motorrijder die Jan Kooger achterop nam. Mijn vader sprong op de fiets en toen wij eindelijk bij het boothuis waren, zagen we een ploeg mannen die met behulp van paarden de bootwagen via het strand de branding in reden. Zodra de boot ging drijven, heeft Jan Kooger zijn mannen een halfuurtje laten roeien en moest alles weer worden opgeruimd. Oorlog De Tweede Wereldoorlog maakte een eind aan onze vakanties. Een stuk van Den Helder was 'Sperrgebiet' geworden en er was geen normale veerdienst mogelijk. Wij leden gebrek in Nieuwendam en de familie Kooger heeft regelmatig een kistje met voedsel opgestuurd waarin b.v. spek, roggebrood en koolzaadolie verstopt zat in een laag tarwe. Hetverzendengingviaeenbeurtschipper die op en neer voer tussen Amsterdam en Oudeschild. Toen de nood hoog was gestegen, heeft moeder mij halverwege het jaar 1944 met de 'beurtman' meegegeven naar de Koogers. Ik had al mijn kleren over elkaar aan en droeg een klein biezen valiesje met een verschoning. Om de hals droeg ik een stukje karton met de tekst: Aan Jan Kooger, de Ruyterstraat, Oudeschild. De reis via het Noord Hollandsch kanaal heeft twee dagen geduurd en dat kwam hoofdzakelijk omdat de beurtman geen gasolie voor zijn scheepsmotor had en noodgedwongen met een houtgasgenerator moest werken. In Oudeschild aangekomen heeft Jan Kooger mij bij zijn dochter Jannetje afgeleverd, die inmiddels (in 1939) met Jan Blom was getrouwd en in een gloednieuw huis halverwege het dorp woonde. Ik weet nog steeds welk feestmaal ze had warm gehouden op het oliestel: gebakken aardappelen, worteltjes en rookworst. Ik ben een week of zes liefdevol behandeld maar miste wel wat afleiding en mijn ouders. Jannetje en Jan Blom besloten toen mij bij Herman Kooger (1912-1979) en Martje Boven de reddingsboot met Jan als vierde van links en onderJan Kooger met de onderscheiding van de reddingsmaatschappij. 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 23