Nieuwe mogelijkheden voor familieonderzoek door DNA Genealogieën van twee families 't Hart en DNA Inleiding Vrij kort na het verschijnen van het boek 'Genealogie van het Westlandse geslacht 't Hart' in 1999, verscheen in het blad 'Westlands Streekhistorie' van mei 2000 een interessant artikel van A.F. Koppert-van den Burg. Zij vermeldde hierin de contacten van de studiegroep Genealogie Westland met Dr. Peter de Knijff van het Forensisch Laboratorium voor DNA- Onderzoek van het Leids Universitair Medisch Centrum. In het onderzoek werd nagegaan of de families Koppert van 's-Gravenzande en van Maasland één familie vormden. Via archiefonder zoek had men dit niet kunnen vaststel len, maar met het specifieke Y-chro- mosoom dat van vader op zoon wordt doorgegeven, kon men concluderen dat de twee families geen gemeenschappe lijke voorvader hebben. In hetzelfde blad werd ook aangegeven dat Peter de Knijff op de 9e Delflanddag voor Genealogie zijn onderzoek zou toelichten. Aanvraag Na het lezen van het artikel zocht Maarten 't Hart uit de Westlandse familie contact met Kees 't Hart uit Veenendaal die samen met Jan 't Hart uit Pernis de stamboom van de Pernisser familie 't Hart had uitge zocht. Wat was namelijk het geval? Ondanks vele pogingen was het ons niet gelukt van beide genoemde fami lies 't Hart één familie te maken. Toch hadden wij het vermoeden dat deze beide families één stamvader zouden kunnen hebben. Dit vermoeden was gebaseerd op het voorkomen van de vrij onbekende meis jesnaam Roockgen in beide genealogie- en, namelijk Roockgen Pietersdochter (geboren ca. 1570 en begraven te De Lier 31 januari 1633), gehuwd met Pieter Jacobsz 't Hart in de Westlandse familie, en Roockje Bastiaens 't Hart (geboren 1648 op Rozenburg) in de Pernisser familie, van wie het tweede huwelijk in Maassluis werd gesloten. Ook is het Westland niet ver van Pernis verwijderd. Kees 't Hart toog op 7 oktober naar het Westland om de lezing van Peter de Knijff bij te wonen. Na afloop werd met De Knijff gesproken en gevraagd of hij eventueel DNA-onderzoek wilde doen om er achter te komen of de twee fa milies één familie vormden. Op 16 no vember 2000 werden wij uitgenodigd om in Leiden onze onderzoeks-vraag aan de hand van beide stambomen toe te lichten. Onderzoek De Knijff vond de genealogieën van de beide families 't Hart van wetenschap pelijk belang voor hem als anthropoge- neticus. Wij voorzagen hem van schema's van de beide families en hij zegde toe de zaak in gang te zetten. Nu begon het lange wachten. Door tijd- en geldgebrek duurde dat nog enige jaren. Eindelijk werd in juli 2003 ons lange wachten beloond en werden we uitgenodigd voor een vol gend gesprek. Tijdens dit gesprek werd aangegeven uit welke takken van beide families er personen gekozen dienden te worden, in de Pernisser familie 37 mannelijke nakomelingen en in de Westlandse fa milie 26. Kees 't Hart heeft getracht 37 perso nen uit zijn familie eerst telefonisch te benaderen, waarna begin december aan 27 personen met een begeleiden de brief setjes voor afname van wang slijmvlies voor DNA-onderzoek werden toegestuurd. Aan de 26 Westlandse familieleden wer den begin januari 2004 de setjes even eens met een begeleidende brief toege zonden. Uiteindelijk werden in Leiden 26 monsters van de Pernisser familie 11

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 13