TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING 4 Zeker weten doe ik het niet, maar naar mijn mening is de eerste zwemschool gesticht door de heer Jac. P. Thijsse, hoofd der school met uitgebreid leerplan te Den Burg. In de Texelse Courant van 2 mei 1936 trof ik dit stukje aan in de "VRAGENBUS". Ik citeer: "De zwemschool was gevestigd in de zg. Jachtmars bij Den Burg en werd, nadat 10 juni 1890 tot oprichting was besloten, 24 juni 1891 officieel geopend. Helaas heeft zij haar éénjarig bestaan niet eens mogen vieren. 23 juni 1892 reeds moest tot opheffing worden besloten. Oorzaken? Het tamelijk gure weer, dat ook in het zomerseizoen weinig tot zwemmen en baden uitlokte. Bovendien was men over het geheel nog te weinig van het nut van zwemmen en zwemsport doordrongen. Toch hebben nog veel jongelui in die dagen gebruik gemaakt van de gelegenheid om zwemmen te leeren. Thans zijn we 44 jaar verder! Andere tijden, andere gedachten. We hopen dat de nieuwe zwembadplannen voor uitvoering vatbaar zijn niet alleen, maar ook, dat het zwembad, zoodra gereed, tal van jaren tot nut en genoegen van de burgerij mogen strekken". Einde citaat. Jachtmars. Sectie D 2857. Kaart 20B Veldnamenhoek J. Schraag Deze inleiding is nodig om het verhaal van de zwemvereniging te vertellen. We zullen nog vernemen wat er allemaal in het jaar 1936 gebeurde. In de krant (T.C.) van 27 mei 1927 staat een verheugend bericht: "Ruim zestig personen hadden vrijdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het voorloopig bestuur om ter vergadering te komen in hotel Texel, waar de zwemvereeniging definitief zou worden opgericht. Te ruim acht uur nam onze burgemeester het woord. Hij deelde mede, dat hij op zich had genomen deze algemene vergadering te leiden. Het aantal personen dat lid van de Vereeniging is geworden of op andere wijze steun zal verleenen, is voldoende om een zwemvereeniging op te richten. Op de lijsten hebben zich 133 leden aangemeld, 35 adsp. leden en 40 donateurs. De grootste moeilijkheid zit nu nog in de dubbeltjes. Voor de bouw van de kleedkamers etc. is plm. f 1100,- noodig. Getracht wordt de zaak zoo in te richten dat de vereeniging zichzelf bedruipt, zonder gemeentelijke subsidie. Nu kan men op verschillende manieren aan geld trachten te komen: door T geld te leenen of door T verzoeken van rentelooze voorschotten van f 25, -. T Voorloopig be-stuur meende zoveel renteloze voorschotten te vragen als te bekomen zijn en verder de gelden te lenen. Op voorstel van het voorloopig bestuurzaldevereenigingdenaam dragen van "Texelsche Zwemvereeniging". Verder werd een concept reglement voorgelezen, dat na een paar kleine opmerkingen onveranderd werd vastgesteld. Aan de orde kwam nu "Bestuurs verkiezing". Na een korte discussie

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 6