Met deze lessen wordt spoedig een aanvang gemaakt. Aan het eind van dit seizoen wordt het Texelsch Zwembad officieel gesloten. Het was dan ook een drukte van belang aan De Schans. En geen wonder. Het was immers de laatste dag dat het kleedlokaal geopend was en menigeen wilde getuige zijn van de sluiting. De badpakken aan, het vlotje, dat de hele zomer als baken voor de zwemmer in zee had gelegen, met vele rappe handen naar de kant getrokken en hoog op de dijk gehaald. Een prachtige dag, 18 a 19 °C, flink hoog water en heerlijke golven. Een waardig slot. Toen kwam het moment, dat we afscheid moesten nemen. Namens allen sprak mej Co Eelman een hartelijk woord van dank tot badmeester Van Beek. Namens een 10- tal van zijn oudste leerlingen werd hem een zilveren sigarettenkoker aangeboden als aandenken aan de gezellige tijd en de genoten lessen. De heer Van Beek bracht de geefsters hartelijk dank voor deze aardige attentie. De heer Jan Bruin, fotograaf, maakte enige opnamen van de groep en hierna zong het hele gezelschap een lied ten afscheid, gemaakt door mej. Co Eelman. Met een driewerf hoera voor badmeester en bestuur en T. Z. V. en één roep: "Tot volgende jaar endan ook een binnenbad", scheidden wij van De Schans. In het archief van de gemeente Texel is vooralsnog niets te vinden over deze plannen. Wellicht dat er iets te vinden is aan Bolwerk en/of Schansweg? Een jaar later is er nog niets bekend over een nieuw binnenbad. Wel wordt er aange-kondigd, dat er gelegenheid is tot diploma zwemmen. Dat moet gebeuren op zondag-morgen 9 tot 10 uur, omdat later de water-stand niet meer voldoende is. Ook mogen degenen die geen onderricht kregen van badmeester Van Beek en elders les kregen, een poging doen om een diploma van zwemvaardigheid te bekomen Men schrijft dat het een goed jaar is geweest (1937) en dat er vele verbeteringen zijn aangebracht. Dit heeft veel geld gekost en men spoort de leden dan ook aan om alsnog de contributie te betalen. Op 21 augustus 1938 worden door de T.Z.V. wedstrijden georganiseerd aan De Schans. Bijna was het misgegaan. Een maand eerder, in juli, was het zwemfeest in het honderd gelopen door het slechte en koude weer. Nu scheelde het weer niet veel, doch op het laatste moment knapte het weer op; het werd een dag met vrij veel zon en een temperatuur, "welke de zwemmers niet al te zeer deed verkleumen"! Tegen half vier had zich een grote menigte verzameld. Er wordt geschreven over meer dan duizend betalende bezoekers! Tussen de steiger en het vlot waren twee banen van 25 meter aangebracht. Het Texels Fanfare (dir. A. Vonk) zorgde ter afwisseling voor vrolijke muziek. De wedstrijden hadden een vlot verloop: "Niet zelden werd met groote ijver gekampt; nimmer werd de sportiviteit uit het oog verloren. Een woord van hulde komt hier stellig toe aan de bijna 67-jarige heer J. Vellema, die mede aan de start verscheen en - zijn leeftijd in aanmerking genomen - kranig werk leverde. Menig jonge kerel kan aan deze veteraan een voorbeeld nemen". De prijzen bestonden uit medailles. De winnaars van dat jaar zijn daarom belangrijk, omdat de huidige generatie al deze mensen nog kent! 10

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 12