en anderen doen. Van Poelgeest was denkelijk de woordvoerder van dat deel maar kon zich tegenover zijn medefinanciers niet de term "Polder Poelgeest" permitteren. Ook hier blijft het gissen. Vraag 3 Wat is de grens tussen de Polder Raaphorst en Van Poelgeest en de overigen? Wanneer we tekening afb. 1 bezien en zoeken hierop het perceel land, sectie H 508, dan zien we dat genoemd perceel is gelegen binnen de enorme bocht in de wet, richting Van Poelgeest!** Op de kwitantie voldoet dhr. C. Keyser Pzn. een bedrag als afkoopsom van de tienden t.b.v. genoemd perceel, op de tekening "Grote Koog" genaamd.*** Hij noemt hierin Polder Raaphorst, tussen haakjes (Burger Nieuwland) met de datum 24 juli 1893! Het kavel loopt dus tegen de zandweg aan. Een dergelijk bewijs t.a.v. Van Poelgeest heb ik helaas niet kunnen vinden. Het lijkt mij echter, dat de zandweg de grens tussen beide delen is geweest. Ook hier blijft het gissen. Vraag 4 Is de doorbraak, de Weegersweel, tijdens de aanleg van Burger Nieuwland, of naderhand ontstaan? En waarom die dam dwars door de weel? Wanneer de doorbraak is ontstaan is mij niet bekend. Waarom die dam door de weel? Hiervan zou ik mij kunnen voorstellen dat ze is aangelegd om materialen voor het nieuw te bouwen uitwateringssluisje aan te voeren en naderhand, voor zover men kon, tot een diepte is afgegraven, waardoor de weel weer één geheel werd. Ook dit blijft gissen en zo ziet u hoeveel vragen er nog te stellen zijn over een betrekkelijk klein gebied wat Burger Nieuwland toch is. Op een dag zal misschien iemand een antwoord vinden op deze vragen en dat maakt één en ander nog interessanter! J. C. Van der Pijl Zie Veldnamen van Texel, S. Schraag, pagina 10 onder. Zie Veldnamen pagina 267. Zie Buurtschappen, pagina 102 Zie eventueel uitgave juni 1995 van de Hist. Ver. Texel. 6

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 8