ENIGE VRAGEN OMTRENT t BURGER NIEUWLAND Na de bedijkingen van 1378, waarbij De Hemmer van het Marsdiep werd afgesloten heeft het zo"n 58 jaar geduurd voor er weer octrooi tot bedijken op Texel werd verleend. In 1436 verleende Margaretha van Bourgondië octrooi tot bedijken aan haar secretaris Daniël van Nieuwwaal en Jan van Noorden, en wel van de gorzen Oostelijk van De Koog gelegen en de gorzen ten Noorden van het Kley (Burger Nieuwland!) alsmede gorzen die zich uitstrekten tot De Waal en de Visserskoog. (Langs het Burgerdijkje dus!). Eveneens enige sliklanden, waaronder "De CuyL en het "Begijnspijk", het latere "Wezenspij k. Van dit alles is "De Cuyl" en dan nog alleen het Westelijke deel wat voldoende was aangeslibd succesvol verlopen, alsmede het "Begijnspijk". Het inpolderen van de gorzen Oostelijk van De Koog en nabij De Waal (de Schalkwijker polder) is volkomen mislukt! Tien jaar later, in 1446 dus, werd daarom weer octrooi verleend. Nu aan Albrecht van Raaphorst - Jan van Poelgeest - Thijs Hendriksz en enige anderen. Hun werd vergunning verleend tot het bedijken van de "Margriete Landen" het latere Burger Nieuwland. De bepaling dat de inpoldering 16 jaar na octrooiverlening gereed moest zijn, bleek te zwaar om meerdere grote inpolderingen tegelijkertijd uit te voeren en nu werd daarom slechts voor één project octrooi verleend. Van de inpoldering weten we niet veel af. Is Weegersweel (oorspronkelijk Wichersweel) een doorbraak die ontstaan is tijdens de uitvoering van het werk? Wanneer is de polder bedijkt? Waartoe diende de dam, die onder water gelegen, dwars door de weel loopt? Vraag 1 In welk jaar is Burger Nieuwland bedijkt? In Veldnamen lezen we dat dit tussen 1442 en 1446 moet zijn geweest. De accuratesse van Sjaak Schraag kennende accepteer je dit onmiddellijk. Echter, in 1446 werd wederom octrooi verleend! (zie boven) en om het voor ons nog erger te maken, vertelde Ymme Boersz op 81 jarige leeftijd in 1523, dat het Nieuwland bedijkt was toen hij als jongen al in staat was een wagen te mennen, dit is een nogal rekbaar begrip. Ymme was in 1442 geboren en kon dus nog geen paard mennen tussen 1442 (zijn geboortejaar) en 1446, de vermelde data in Veldnamen. Ymme verklaarde dit op 81-jarige leeftijd en herinneringen zijn vaak naast de waarheid. Maar toch! Het zal denk ik na 1446 geweest zijn. Zelf vermeldde ik in ons blad, dat ter gelegenheid van het tienjarig bestaan uitkwam dat het waarschijnlijk tussen 1450 en 1451 zal zijn geweest, aannemende dat hij zo n 8 a 9 jaar geweest zal zijn, dat hij met paard en kar van het ene naar het andere "hooiróókie" op het land kon mennen. Het blijft echter een vraag! Vraag 2 Burger Nieuwland blijkt uit twee delen te bestaan, n.1. uit de "Polder Raaphorst" en het andere deel van Van Poelgeest, Thijs Hendriksz en anderen. We lezen echter nooit van "Polder Poelgeest", doch men spreekt b.v. van "in Burgerambacht" Waalenburg), grenzende aan het land van Jan van Poelgeest.* Waarschijnlijk bezat Albrecht van Raaphorst genoeg geld om bij deze onderneming zijn deel te kunnen financieren en werd dit daarom "Polder Raaphorst" genoemd. Jan van Poelgeest moest het echter met financiële hulp van Thijs Hendriksz 5

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 7