4 Achtereenvolgens leggen wij u nu een aantal opties voor met betrekking tot het beheer van ons statische archief. Voor wie niet op de hoogte is met het begrip 'statisch' archief zij nog opgemerkt, dat daarmee het 'dode' archief wordt bedoeld, in tegenstelling tot het 'dynamische' archief, waar de gemeentelijke organisatie nog steeds mee werkt. 1Bij verhuizing naar een nieuw onderkomen wordt in dat nieuwe pand een archiefruimte ingericht die aan de huidige eisen voldoet. De gemeente Texel zorgt ervoor dat, overeenkomstig de archiefwet, de toegang, het beheer, de bewerking et cetera ervan wordt verzorgd, zodat de mogelijkheid tot raadpleging is gegarandeerd. 2. Indien de gemeentelijke organisatie niet of niet geheel verhuist, kan het archief op zijn huidige plaats blijven staan. 3. In beide gevallen zou het beheer van het statisch archief kunnen worden overgedragen aan de Historische Vereniging Texel, mits daarvoor aan de HVT een behoorlijke archiefruimte ter beschikking wordt gesteld. De gemeente zou dan blijvend van een lastige taak zijn verlost. Over de voorwaarden van een dergelijke overeenkomst is overleg tussen partijen noodzakelijk. Voor wat betreft de archiefruimte zou de voorkeur van de HVT uitgaan naar het huidige onderkomen in het gemeentehuis. De eigen ruimte van de HVT aan de Groeneplaats is daarvoor veel te klein. Op termijn zou dit kunnen betekenen dat de HVT helemaal verhuist naar het huidige gemeentehuis en dus haar (Rabo-j pand verlaat. 4. Een andere optie zou kunnen zijn, het totale statische archief te laten digitaliseren. De originele kunnen dan in beheer worden toevertrouwd aan de HVT of eventueel zelfs aan het Regionaal Archief te Alkmaar. We durven over de kosten geen uitspraak te doen, maar we verwachten dat deze zeer aanzienlijk ('tonnen'!) zullen zijn. Een bijkomende factor is dat ook de termijn, waarop dit zou moeten geschieden, volstrekt niet te overzien is. Indien naar deze optie de voorkeur zou uitgaan, dan zal het echter nauwelijks meer kosten om een kopie van het digitaal bestand onder te brengen bij de bezoekers die het statische archief zouden willen raadplegen. Ook in dit geval zijn nadere afspraken tussen partijen noodzakelijk. 5. Een laatste optie, althans voor zover wij op dit moment kunnen overzien, zou zijn het instellen van een ad hoe adviescommissie, samengesteld uit geïnteresseerde leden van de Raad, de ambtelijke organisatie en de HVT. Deze commissie, tijdelijk bestaande naast de adviescommissie voor kunst en cultuur, zou na de instelling er van, binnen een half jaar dienen te komen met een voorstel betreffende uiteindelijke bestemming en onderkomen van het gemeentelijk statisch archief. Wij danken u, dames en heren, voor uw aandacht voor ons schrijven, en vertrouwen op uw warme belangstelling voor dit onderwerp: de toekomst van ons zo belangrijke statische archief. Met achting jegens u, M.M. Kikkert-Kuiper, secretaris Historische Vereniging Texel

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 6