Aan Raad en College der Gemeente Texel Groeneplaats 1 1791 CC Den Burg Texel, 16 februari 2004 Geachte dames en heren, Evenals vele andere inwoners van ons eiland maakt het bestuur der Historische Vereniging Texel zich zorgen over de toekomst van met name de locatie van het statisch gedeelte van ons gemeentelijk archief. Berichten in de lokale pers wekken de indruk dat de pressie, welke de regionaal inspecteur uitoefent om te komen tot overbrenging van ons archief naar het Regionaal Archief in Alkmaar-Noord, vruchten begint af te werpen. Al jaren immers ijvert zij daarvoor, daarbij met steeds nieuwe argumenten aangevend waarom onze eigen archiefruimte ondeugdelijk zou zijn. Tot nu toe heeft het College zich daartegen verzet, laatstelijk bij monde van voormalig wethouder Schilling. Ook in de min of meer geregelde gesprekken tussen onze vereniging en het gemeentebestuur is dat standpunt steeds verwoord. Ons inziens is dat standpunt juist en wij weten ons daarin gesteund door zeer velen van onze bijna duizend leden. Wij willen bij deze onze visie op het statisch gemeentearchief en het beheer daarvan nog eens formuleren. Vooraf zij echter nog opgemerkt, dit wellicht ten overvloede maar mogelijk is daarvan nog niet ieder raadslid op de hoogte, dat de archiefinspectie in feite geen enkele bevoegdheid heeft ten aanzien van een gemeentelijk archief. Zij kan daarover slechts een advies uitbrengen. De beslissingsbevoegdheid daarover berust uiteindelijk bij u. U kunt er dus voor kiezen een advies van de inspectie op te volgen of het naast u neer te leggen. Dat geldt ook voor eventuele 'noodzakelijke' wijzigingen die de inspectie onze archiefruimte zou willen aanbrengen. Ook deze voorstellen tot verbetering behoeven niet overgenomen te worden, al is goede raad natuurlijk nooit weg. Maar vergeet u alstublieft niet, dat u de enige instantie bent die bepaalt wat er met het gemeentearchief zal gebeuren. Naar onze mening dient het archief op Texel te blijven. Dat betekent dus dat daarvoor ruimte aanwezig dient te zijn. De huidige locatie in de kelder van het gemeentehuis is daarvoor zeker geschikt. Zij ligt bovendien prachtig centraal. Wij zouden dan ook niet graag zien dat het statisch archief zou verhuizen naar een eventuele nieuwbouw. Terzijde zij opgemerkt dat sloop van het huidige pand op de Groeneplaats ons inziens zou leiden tot een gigantische kapitaalvernietiging. Alvorens tot uitvoering van het 'kanjerproject' wordt besloten zouden wij daarom gaarne een overzicht zien, van alle kosten en aanpassingen die in de afgelopen vijftien jaar aan het gebouw zijn besteed. Vrij recent is de hele verbouwing van de Raadskelder uitgevoerd, is er een verdieping op het gebouw gezet en vervolgens geïsoleerd, van nog recenter datum dateert de verbouwing die tot huisvesting van het CWI heeft geleid, etc. etc. Mocht u om u moverende redenen van mening zijn dat de gemeentelijke organisatie een ander onderkomen behoeft, dan bepleiten wij het behoud van het huidige pand, mèt de daarin aanwezige archiefruimte. Maar dit terzijde. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 5