Inderdaad verdwenen er bij ijsgang veel steekbakens en toptekens en was er dus werk aan de winkel. De andere betonning, zoals lichtboeien, werden dan vervangen door winterbetonning. De mooie foto van de botter, afgemeerd in de toegang naar het voormalige Marine schutsluisje naar en van de Marnixkade, tegenover het havenkantoor, geeft mij aanleiding het volgende op te merken naar aanleiding van het genoemde jaartal. Op 14 februari 1948 werd in de Buitenhaven het wachtschip Hr. Ms. "Neptunus" ex pantserschip "Jacob van Heemskerck" voor vele jaren afgemeerd tegenover het Koninklijk Instituut van de Marine (KIM). Op de foto ligt echter nog de voorganger Hr. Ms. "Medusa" op die plaats, met ervoor een landingsvaartuig. De foto zou dus vóór februari 1948 gemaakt moeten zijn, doch gezien de in blad staande bomen in de tuin van het KIM lijkt dat onwaarschijnlijk. Dat zou het jaartal dus verplaatsen naar (de mooie zomer van) 1947 (of eerder?). Het op de foto zichtbare schip van de TESO s.s. "Marsdiep" ligt met de kop naar binnen, hetgeen kan duiden op binnenlopen en afmeren tegen de ebstroom in de Buitenhaven. Ook het verhaal van de familie Buijs (of Buis) uit De Cocksdorp trok mijn aandacht. Mijn grootvader van moeders kant heette ook Buis en samen met mijn moeder (ik achterop bij haar op de fiets) zijn we een paar maal bij haar familie geweest. Daar maakte ik ook kennis met "opa van de postboot" en met Freek Buis, bekend als één van de redders bij de Duitse "Liesbeth". Was dat niet in dezelfde nacht dat de reddingboot "Brandaris" van Terschelling spoorloos is verdwenen? Tenslotte heb ik ook bijzonder genoten van het verhaal "Met Kerst an de diek". DE KERKKLOKKEN VAN TEXEL IN DE TWEEDE WERELDOORLOG Correspondentie over vordering en terugkeer van de klokken. 1939-1948. [60 jaar geleden werden de Texelse kerk klokken weggehaald] Wie met Gods klokken schiet Wint de oorlog niet. Het begon allemaal met een map. Gré Dros had er een geel stickertje opgeplakt. De map bevatte de kopieën uit het Gemeentelijk Archief Texel (GAT)over de vordering van de kerkklokken. Zo te zien was het materiaal allemaal overgebleven na haar stukje over de kerkklokken van Texel in nummer 14 van ons blad. Toen ik alle stukken gerubriceerd had, bleek al gauw dat er hiaten waren en dat er stukken óf verdwenen waren óf (misschien nog) in de archieven van de verschillende kerken te vinden zijn. In ieder geval is er een begin. Wie weet, dacht ik, komt er nog wel het een en ander bij. Maar hoe dat aan te pakken? Eerst een artikel schrijven en dan wachten op reacties? Of toch maar eerst de scriba's en secretarissen van de verschillende kerken benaderen om te vragen of ze dergelijke stukken in hun eigen archief weten? Ik besloot tot het laatste. Het oudste stuk dateert van 13 april 1939. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen laat een brief uitgaan aan de gemeentebesturen betreffende: bescherming van klokken tegen vordering. [In-gekomen op 14 april 1939 en ingeschreven onder nr. 644.] "De ondervinding heeft geleerd, dat er in geval van oorlog veel kans bestaat, dat de klokken (bellen) uit de torens van kerken, stadhuizen enz., worden in beslag genomen en versmolten, omdat het metaal, 4

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 6