INHOUD Colofon1 Van het bestuur1 Inhoudsopgave2 Van de redactie2 Mededeling2 Bibliotheeknieuws2 Reacties3 De kerkklokken van Texel in de Tweede Wereldoorlog Simon Dros4 Brief na overlijden van Jos Oremus Arie Beers18 Oorlogsverhaal Jan Smit24 Oorlogsverhaal Jos Kager-Witte27 Foto met een vraag28 Tessels Prate G.E. Dros31 MEDEDELING Op zaterdag 3 april is er een inloopmiddag in 'Tusse de Banke' van 13.30 tot 17.30 uur. Gelegenheid wordt geboden om o.a. oude Texelse Couranten, foto's, bidprentjes en doop- en plakboeken in te zien. (vervolg van het bestuur) Dit stukje wordt besloten met u veel leesplezier met deze aflevering van ons verenigingsblad toe te wensen. VAN DE REDACTIE Bij veel mensen komen in deze voorj aars tijd weer herinneringen boven aan de tijd dat de Tweede Wereldoorlog (bijna) afgelopen was. Voor Texelaars zijn dat ook gedachten aan de 'Russenoorlog'. In dit nummer hebben we daar verschillende verhalen en artikelen over. Zoals het artikel van Simon Dros over de kerkklokken, die uit de torens werden gehaald en die uiteindelijk, na veel omzwervingen, deels weer terugkeerden. Maar ook het verhaal van Jan Smit die in die laatste oorlogstijd bij zijn oma in De Cocksdorp op vakantie kwam. En het verhaal achter de dood van Jos Oremus, naast een verslag van de omzwervingen van Jos Kager-Witte. Verder hebben we twee reacties gekregen die op zichzelf weer een artikel(tje) vormen en een vraag met twee foto's uit de Verenigde Staten. En als sluitstuk hebben we weer het Tessels prate van Gré Dros, geïllustreerd door Monica Maas. BIBLIOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: dhr C. Govers: Texel, ontroerend goed, werk van Hariy Tielemans; dhr. W. Braam/E. Troost: Genealogie Jan Az. Troost; mw. E. Reydon, bibl.Ecomare: tijdschrift Vanellus met art. Jan Drijver 1886-1963; mw A. van Liere-Eelman: div. familiefoto's; dhr. J. v.d. Vis: schrift met oude lucifer merken; mw. N. Witte-Bakker: enige bidprentjes; dhr. F. Pieterse: kaart der Texelsche Stroomen van 1715 en 2 oude schoolfoto's; fam. Beemsterboer: boekwerkje Stg Bejaardenzorg Texel; mw. H. Voigt: enige ansichten en foto's; dhr. Sj. Schraag: kopie testament Cornelis Mz. Voogt 1694, folder Texel Het Vogelparadijs en Ons Contact van de gezamenlijke Coöperaties 1960; dhr. W. Kalkman: postzegelsdoosje, met afbeelding molen 't Noorden ca. 1935; dhr. A. Keizer: 2 oude schilderijen, t.w. molen 't Noorden en de Worsteltent; 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 4