gedacht dat men aan het oefenen was. "s Morgens toen het begon te dagen hebben we zelfs 'de hardheid van de Russen' bewonderd die - 'quasi dood' - op de basaltine tegels onder ons raam in slaap waren gevallen. Achteraf bleken het gedoode Duitschers te zijn. In den loop van den vroegen morgen werden de Duitschers uit de in de onmiddellijke nabijheid staande hotels gehaald en met 'hands up' weggevoerd. Reeds ging het praatje dat het geheele door de Duitschers nog bezette gedeelte van Nederland in opstand was gekomen en dat met medewerking van de Russen de nederlaag van de Duitschers een voldongen feit was. Al spoedig verscheen een oproep van de ondergrondsche aan alle mannen om zich te melden. Hieraan werd spontaan voldaan. Alhoewel Jos werd gewaarschuwd niet te hard van stapel te loopen, kon hij - vooral toen hij reeds enkele Hollandsche jongens met geweren en munitie door Den Burg zag loopen - zich niet langer inhouden, is op bezoek gegaan bij den pastoor, vermoedelijk om diens instemming te vragen doch werd door een groep Duitschers gezien die hem toen hij van de pastorie terug kwam reeds onder schot hadden en die hem dwongen zich naar een bepaalde plaats te begeven. (Weststraat). Hier stond een auto klaar waarop 14 jongens die later naar 'De Mok' werden vervoerd. Een van de fouten was dat aan de burgerij niet bekend was dat de zich in de Weststraat bevindende 'Fahrbereitschaft' zich niet had overgegeven. De menschen dachten dat Den Burg geheel bevrijd was en de jongens zijn in de meening geweest toen zij daar soldaten zagen dat dit ook reeds Russen waren. Hun kleding was immers gelijk. Spoedig daarop heeft de 'Fahrbereitschaft' de vlucht genomen met de medeneming van de 14 jongens waarvan er 4 wapens of munitie hadden gedragen. Op hun reis per vrachtauto naar 'De Mok' zijn vier jongens er af gespron-gen, juist die 4 die wapens bij zich hadden op het moment van hun gevangenneming. Natuurlijk hebben dezen iets geriskeerd door eraf te springen doch zij hadden zich - althans in de oogen der Duitschers - schuldig gemaakt aan een strafbaar feit. De overige tien zijn op de auto gebleven, overtuigd als zij waren dat zij niet gestraft zouden worden omdat juist zij geen wapens bij zich hadden. Zij hebben helaas teveel op het recht vertrouwd en geen rekening gehouden met de mentaliteit van de Duitscher op oorlogspad. Vermoedelijk zijn zij reeds kort daarop gefusilleerd. Des namiddags werd Den Burg door de diverse batterijen aan den duinkant en door batterijen in Den Helder beschoten met 20 cm granaten, granaten van 10 cm en door veldgeschut. In tijd van een kwartier onge-veer 25 huizen in puin of zwaar beschadigd. 48 Dooden. Later nog enkele zwaar gewonden eveneens overleden. Al met al met de nog later gevallenen en de 10 jongens mede een 80-tal dooden. Omtrent het verdere verloop op 'De Mok', de marine vlieghaven op Texel, is tot op heden niets bekend geworden. Sommigen zeiden dat de jongens naar Den Helder waren vervoerd, anderen dat zij opgesloten zaten op 'De Mok', weer anderen dat zij elders waren en tenslotte ook enkelen dat zij niet meer in leven waren. Op een Zondagavond kwam het bericht dat de jongens in Amstelveen waren gevonden. Opnieuw trokken een paar menschen van Texel daarheen - reeds eerder waren ze de drie provincies doorgeweest op zoek in gevangenissen - doch spoedig bleek ook dit onwaar te zijn en het bericht - zoogenaamd van Het Rode Kruis afkomstig - bleek door de Duitschers te zijn doorgegeven. Blijkbaar waren dezen beangst voor de gevolgen van de door hen begane misdaad. De bevolking intusschen was zeer 21

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 23