IN PACE Bidt voor de ziel van JOSEPHUS ADRIANUS OREMUS geboren op 28 November 1918 te Zeist; gefusilleerd op 6 April 1945 op het vliegveld .De Mok" Texel; begraven op het R.K. Kerkhof te Den Burg Texel 28 Mei 1945. Na vijf jaren harde strijd voor de goede zaak, o Heer, na hem in talloze gevaren behoed te hebben, hebt Gij hem, toen zijn offer rijp was, in plaats van een ver gankelijke beloning, ineens de eeuwige willen geven. Uw H. Wil geschiede. Dierbare Jos, wij misgunnen je de hemel, en 't samenzijn met onze dierbare Moe der niet, en al is ons hart bedroefd, onze geest verheugt zich met je in den Heer. Mogen wij met Zijn hulp en jullie voor spraak eveneens bereid zijn, als ook voor ons het gewichtigste oogenblik van ons leven zal aanbreken. .Voor wie in U gelooven, Heer, wisselt het leven, het houdt niet op, en als onze aardse verblijfplaats ontbonden is, dan wacht ons het eeuwig verblijf in de he mel. (Praef.) dus wel voorzien van alles wat een gewone mensch helaas niet had. Daarna ging hij weer enkele weken naar van Sambeek, onderbroken door enkele dagen bij anderen en hij zou vervolgens weer kort naar de Zusters teruggegaan zijn om tenslotte weer bij mij te komen ware niet in den nacht van Donderdag 5 op Vrijdag 6 April het afschuwelijke gebeurd. Algemeen Over de oorzaak van hetgeen in den nacht van 5 op 6 April op Texel gebeurd, is mij niet veel bekend. De Russen beweren dat zij in overleg met de Russen aan den vasten wal, een algemeenen opstand hadden georganiseerd tegen het Duitsche leger waarbij zij waren ingedeeld en waardoor zij van wapens waren voorzien. Van den anderen kant beweert men dat een R. danser onverhoeds de Duitsche Verbindingsofficier neerstak en dat op deze wijze de opstand zich spontaan voortzette. In dat geval zou er dus van eeni-ge organisatie geen sprake zijn. Om hierover te kunnen oordelen zal men uiteindelijk de historie dienen af te wachten. Als reden dat de opstand aan den vasten wal mislukte gaf men op dat de van hieruit gezonden koeriers door de Duitschers waren opgevangen. Feit is dat de zich in de drie provincies bevindende Russen op den morgen van 6 April werden ontwapend. Om ongeveer half 2 's nachts vielen de eerste schoten. Zooals reeds eerder gemeld wonen wij naast de "Kommandantur" en we hadden dus een en ander uit de eerste hand. Jos was dien nacht bij Sambeek, ongeveer 60 meter verder. Alhoewel ons huis door zijn ligging zeer kwetsbaar was en dientengevolge ook de bewoners, hebben wij niet de minste last ondervonden en hebben we, alhoewel we achteraf de doodskreten en de handgranaten hebben gehoord, steeds 20

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 22