afgegeven door den aannemer van deze werkzaamheden; het werd gewaarmerkt door de ouderling J. Brouwer Gz. Syv*\ ut-w-c. fdSirfc A .'1 c/f^. jffff-1 In augustus 1782 werd aan Jan Seest, meester klokkengieter een oude klok geleverd en daarvoor werd een bedrag van 177:8:0 (177 gulden, 8 stuivers) ontvangen en in diezelfde maand werd aan Seest in Amsterdam 530:0:0 betaald voor een nieuwe klok, inclusief klepel, leren riem en gesp. De totale kosten, inclusief transport, waren 355 gulden. Kunnen we hieruit opmaken dat er vóór 1782 een andere klok in de toren moet hebben gehangen? Waarom werd die vervan-gen? Bekend is wel, dat de klokken die vóór 1750 werden gegoten niet van goede kwaliteit waren. Ze werden gemaakt door "kanonnen- boeren? Hun kennis was onvoldoende en daardoor kwamen er scheurtjes in de klok, waardoor de kwaliteit van het geluid sterk verminderde. Op 18 oktober 1948 werd door J. Witvliet Az de nieuwe klok opgehangen. Volgens de nota kostte dat toen f 7,45. R. K. KERK VAN OUDESCHILD De heer D. Hin schrijft: "21 Mei 1943 is een droeve datum voor de parochie, de mooie klok werd door de bezetters gevorderd. Gegoten bij De Grave in Amsterdam in 1719, met een gewicht van 130 kg, was het mooie, zilveren geluid een vreugde voor de parochianen en Oudeschilders". De klok werd gelukkig teruggevonden in de St. Anna parochie te Nieuwer Amstel. R. K. KERK VAN DE COCKSDORP De klokkengieters Petit en Kritsen uit Aalre-Rixtel hebben een nieuwe klok gegoten met de tekst: "Maria Joseph A°D 1949. De klok weegt 195 kg en de klepel 8 kg. De kosten bedroegen f 4,60 per kilogram en de vergoeding slechts f 0,75 per kilogram. De Fa B. Eyshout uit Asten bracht de moederklok aan met een motorwij zerwerk hamerwerk en motorslagwerk. Simon Dros Andere bronnen: De Parochie van de H. Martinus te Oudeschild op Texel; afgedrukt uit de "Bijlage voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem". Aangevuld met gegevens verzameld door de heer D. Hin te Oudeschild - Texel. blz. 43 en 44. Dagboek van een kerk op Texel, door Anneke Paagman-Bakker. Uitgegeven ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Roomskatholieke kerk Francisca Romana te De Cocksdorp en Eierland. Het blad van de Historische Vereniging Texel, no. 14, blz. 15 t/m 18. Verhaal van een oud kerkje, met teksten en tekeningen van N. Koorn-Kikkert Texelse Courant van 27-06-2003, nr. 11789 over de kerk te Oosterend: de klok is gemaakt in 1598 door Hendrik Wegewart uit Kampen. Foto van de torenklok van de N.H. kerk den Burg: Jaap J. Bakker. Met dank aan Wil Braam (gemeentearchief) en Richard Daalder (drukkerij). Met dank aan Rienk Gaasbeek en mevrouw Vlaming-Troost. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2004 | | pagina 19