foor de lieste zorrege met de name fan de pliegies en de vrouwe die koffie zouwe brenge. Het wos de évend foor Kerst. Om hollef acht ging de eerste ploeg na de Witte Punt, Jaap Mol en Kees de Klapper. Ze stinge same te verrekke fon de koud, maar os d'r 'n auto on kwam dede se net alsof se gewoon wot stinge te prate, met 'n segaar in 't hoofd, wont déér kon best iemand van de Burreg of de Wéél inzitte. De nacht ging verskrikkelijk langzaam om. Ellek uur kwamen twie nuwwe monne over de diek en lost de aare of, die skurkend in de klere naar huus ginge. De twiede Kerstnacht, de nacht van de droom brak on! De monne lette extra goed op. Zenewachtig liepe ze heen en weer. Se ginge ok niet metien na huus. Se bleve met mekaar wachte op 't moment fon de ramp. Se wiste ollegaar dot de diek zouw deurbreke. Het zouw zeker gebeure. Langzaam kroop de nacht om. Hollef zes sloeg de tore. Déér klonke stappe bee de diek. Iemond kwam onrenne. Wos de diek erges aars deurbroke? Een ongeluk komt nooit ollien! Een donkere skim in een bonkertje...hééé. ...dot...dot leek wel... nee, het wos Piet fon de Kale. Dóódstil wachtte de monne fan Skil, koud en met bange foorgevoeles. Piet wos bee de Witte Punt ankomme... hee opende sien mond... 'Ik heb droomd', sei Piet. De monne verskote d'r eige verrot. Droomd? 'Ik heb droomd dot de diek hillegaar niet deurbreekt.' Eerst wos het een hortje stil. 'Wot sei je déér?' 'Ik heb droomt, dot de diek niet zei deurbreke; ik droomde dot jullie hier ollemaal stonde en stonde en de diek brak niet deur; ik droomde dot se seide: Piet heb droomt dot de diek zow breke en ik sting d'r bee en sei dot die droom bedrog wos; die diek bluuft héél; die diek breekt nooit deur!' Met moeite hielde de monne d'r eige in. 'Maar dot fon de brond wos toch maar waar,' sei Piet haastig. 'Een mens ken sien eige vergisse, sèègge jullie nouw zellef. Het spiet me.' 'Ga maar gauw na huus, ik weet héél zeker, de diek breekt niet.' 'Nou, don gaan ik d'r maar es op huus on.' Se ginge na huus; wot moste se aars? Se konne Piet wel wurrege of dóódslaan, maar die kon d'r ok niks on doen. Hee hod zellef ok waakt. Die nacht sliepe ze niet meer. (Meskien vertrouwde se de eerste droom meer don de twiede?) Maar... die diek bleef héél in ieder gevol! Doe wos de Kerst ferbee. 't Wos een witte Kerst, dot wel! Hortstikke wit. Imme Dros, 1969 De schuur van Achtertune 2003. Het jaar van de boerderijen. Er wordt in heel Nederland o.a. terug gekeken naar boerderijen waar vaak alleen nog foto's van bestaan. Op Texel wordt geschreven over de stolpen. Maar zo velen zijn er verdreven, verbrand of afgebroken. En welke Texelaar heeft er geen dierbare herinneringen aan zo'n gezellige stolp. Onlangs kocht ik in een tweedehands boekenkraam een oud vergeeld (oorlogspapier) boekje over Texel. Ik las daar interessante dingen in, maar heel verrassend vond ik de waarschijnlijk nog oudere tekeningen van o.a. de dorpen op Texel. Wat mij het meest trof, was een gezicht op Oosterend, gezien vanaf een weiland op Achtertune; op de voorgrond een stolp, behorend bij de boerderij van de 26

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 28