Bij een Gouden Bruiloft door J. Daalder Dz. Op den 10den Mei a.s. zijn ze vijftig jaar getrouwd, de echtelieden Tijs Buijs en Brechtje Buijs, wonende te De Cocksdorp op Texel. T Zijn twee krasse oudjes, die heel wat uit hun leven kunnen mededelen, echte kinderen van de zee, die nooit anders hebben ingeademd, dan lucht met zout bezwangerd. En menigen storm hebben ze getrotseerd. Want Jacob Buijs en Tijs Buijs hebben een halve eeuw lang gefungeerd als postschippers tusschen Texel en Vlieland, en meer dan 30.000 maal zijn ze gevaren over het Eierlandse Gat. En die overtocht geschiedde niet met een hecht stoomschip, doch met een roeibootje of een klein zeilschuitje. Daarmede wist men telkens de Vliehors te bereiken, waar een postkarretje kwam om de postzakken over een afstand van vier uren gaans langs strand en duin te vervoeren. Menigmaal gingen ook passagiers mede, die door Tijs of Jaap uit het schuitje op het strand gedragen moesten worden, daar geen steiger of andere aanlegplaats aanwezig was. Ook als de noodklok luidde, en de roep zich verbreidde, dat er een schip was gestrand, lieten de gebroeders Buijs zich niet onbetuigd. Nooit aarzelden ze met reddingboot of op andere wijze de vege manschap van een gestrand schip hulp te bieden. Er spreekt geen trotschheid uit toon of geba- ren, wanneer zij verhalen, hoe men na vele vergeefsche pogingen, eindelijk het gestrand vaartuig kon bereiken en hoe men er 19 van de 45 te pakken kon krijgen, terwijl de overige schepelingen dood in de touwen hingen of overboord geslagen waren. En op de vraag, hoeveel menschen wel aan hunne pogingen het behoud van het leven te danken hebben gehad, volgt een kalm "dat weet ik niet". De gebroeders Buijs hebben hun leven gewijd aan hunne betrekking en in dienst van hunne naasten. Ze hebben er steeds hun brood bij gewonnen. Doch pensioen was er aan dezen post niet verbonden, omdat alles per contract geregeld wordt. Daarom hebben ze moeten varen zoolang het mogelijk was. Gelukkig voor de oudjes, dat het H. K. H. de Koningin der Nederlanden behaagd heeft, beiden te benoemen tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Deze Het gouden bruiloftspaar: Tijs en Brechtje Buijs Tijs Buijs en Jacob Buijs 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 21