Watersnoodramp 1953 in De Cocksdorp Uit het dagboek van Adri van Hoorn1, met kanttekeningen van Louis van Hoorn jr.2 Zaterdag 31 januari 1953 Er staat een harde wind, vanmorgen regen. Vanavond is de wind aangewakkerd tot orkaan. Leo van der Veen3 heeft vanmorgen eedraaid4. Hoewel het buitenwater tot 0.20-NAP- wegviel, kwam het vloedwater enorm snel opzetten. Het water waste in 1 uur tot 1.30+NAP6 op. Vanavond heb ik onze mensen voor de dijkwacht gealarmeerd. Het dijkbeloop is met dit tij niet beschadigd gewor den, op een klein gaatje in de steenglooiing na, ten zuiden van het gemaal. Vanavond omstreeks 22.30 uur sloeg het zeewater ten noorden van de oude persleiding (van het gemaal) over de dijk, ook bij de zuidelijke oprit7 was dit het geval. Omstreeks 23.00 uur meldt Leen Laan dat de zeedijk ten zuiden van het bolwerk8 zwaar beschadigd is. Ik heb direct een vrachtauto van de firma Dijksen9 gevraagd en ben met zeil en zakken naar het bolwerk vertrokken. Hieraan hebben we tot 1.30 uur (inmiddels 1 febru ari) gewerkt met S. Nota, L. Laan, W. Stolk en O.L. de Kindt.10 Het zeil is in het gat gebracht en ver zwaard met zandzakken. De Eierlandse dijk heeft verder met dit tij geen noemenswaardige schade opgelopen. Om 23.00 uur (hoog water) is de stand van het buitenwater 3.30+NAP. Zondag 1 februari 1953 Stormachtige N tot NW wind. De hele dag regen. Omstreeks 2 uur (in de nacht van zaterdag op zon dag) werd het mij zeer wel duidelijk, dat de toestand kritiek zou worden. De wind kreeg orkaanklacht en het water viel slecht weg. Er bleef bij laagwater 2.25+NAP water staan. Bovendien werd de bescha diging in de klinkerglooiing ernstiger. Om 3 uur heb ik besloten om alarm te slaan. De dijkgraaf is per auto van Barends gewaarschuwd11. Deze heeft tot gedeeltelijke oproeping van het dijkleger besloten. De mensen uit Witte hoek12 worden ingezet bij het bolwerk. Ik heb de brandweersirene in werking gesteld om de mensen uit het dorp te waarschu wen13. Met ongeveer 25 man hebben we een zeil gebracht in de beschadiging van de klinkerglooiing, verzwaard met zandzakken. Later hebben we ook een zeil gespannen aan de noordkant, waar het dijk beloop ook beschadigd werd. Dit zeil is daar ver zwaard met betonnen damwanden. Met grote moei te hebben we een en ander op zijn plaats gekregen. In de loop van de zondagmorgen zijn veel mensen te hulp gesneld. Zowel op het bolwerk als ook ten zuiden van het gemaal hebben we enkele nieuwe beschadigingen opgelopen, welke zijn afgedekt met zeilen, des middags verzwaard met basaltstenen van de kust. Zondagmiddag hebben weer veel mensen geholpen, m.b.v. 4 a 5 tractoren en 4 auto's om basalt te vervoeren. Hoogste stand bij de zeesluis14 3.32+NAP. In de kantlijn schrijft Adri van Hoorn: Vandaag is er in ons land een ware ramp ontstaan door het onge kend hoge water. Veel polders op Texel in gevaar. Polder Eieriand, met beschadigde zeedijken, is er vrij goed van afgekomen. Polder Eendracht is ech ter om 9 uur 1 februari) ingestroomd, hierbij kwa men zes mensen om het leven. Dijken van De Dertig Polders plaatselijk zeer kritiek. Zeeland en de Zuid-Hollandse eilanden grotendeels over stroomd. Het dagboek van Adri van Hoorn is leeg van 2 februari tot 10 februari. In deze hectische periode heeft hij kennelijk geen tijd gevonden om het dag boek bij te houden. Op 10 februari heeft de polder inmiddels veel extra mensen in dienst genomen. Adri noteert: Jan de Boer, W. Dootjes, J. Bakker Gzn, W. de Bloois, J. Biersteker, G. de Geest, A. Bakker Gzn, F. Krijnen, J. Visser, G. van Vooren, P.L. Bakker, Abr. Vlaming, G. Roorda, G. Eelman, P. Forrer, J. Verbrugge, C.C. Barhorst, J. van Sijp en A. Robijn (voor mij allemaal bekende Cocksdorpers). Bovendien noteert hij dat de HeideMij met een ploeg met eigen werkbaas wordt ingezet. En dat militairen van het 'Jan Willem Friso' regiment uit Assen zijn ingezet om het gat in de Eendrachtpolder te dichten (Louis jr.). Noten: 'Adriaan (Adri) Louisz van Hoorn (1914 De Cocksdorp - 1999 Den Burg), zoon van Louis Adriaansz van Hoorn (1886 Krabbedijke Zeeland - 1982 Den Burg) en Neeltje Jobs Kikkert (1890 De Cocksdorp - 1964 Den Burg). Adri was gehuwd met Engeltje Koopman (1918 Oosterend - 2000 Den Burg) dochter van Arie Jansz Koopman (1887 PH polder - 1968 Den Burg) en Trijntje Reijers van der Vis (1890 Oosterend - 1923 Oosterend). Adri is vanaf 1932 in dienst van de Polder Eieriand, o.a. als machinist van het watergemaal. Van 1951 tot 1972 is hij opzichter, secretaris en penningmeester van de polder Eieriand, daarna (na de samenvoeging van alle waterschappen op Texel tot één) secretaris van het waterschap Texel. Adri van Hoorn hield van 1951 tot 1992 een dagboek bij. 2Louis van Hoorn jr (1940 De Cocksdorp) zoon van Adri van Hoorn en Engeltje Koopman. 3Leo van der Veen was werknemer van de polder Eieriand; als zodanig machinist van het waterge maal. 3

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 5