INHOUD NIEUWE LEDEN VAN DE REDACTIE Colofon1 In memoriam Cor Reij1 Van het bestuur1 Inhoud/Nieuwe leden2 Van de redactie2 Reactie/Rectificatie 3 Bibliotheeknieuws3 Jan Brouwer, visserman Siem Hemelrijk4 Komvisserij 18 Vissen met de scharhoepel J.T. Bremer20 Ramp bij de Koog 22 Wij zijn wonderlijk bewaard door Gods hand 24 Een foto met 2 verhalen26 Tessels Prate G.E. Dros27 P.J.M. Beemsterboer, Rijswijk PJ. Bekker, Den Burg W. v.d. Berg, Den Burg C. Drijver, Den Burg W. Eelman, Den Burg C. Groenhof, De Koog F.P. Hopman, Den Burg T. Huisman, De Koog J. Keijser-v.d. Vis, Den Burg T.A. Klip, De Koog Mevr. Lap, Bruchem A. Nooy-Bakker, Den Burg A. Sleutel, Den Hoorn C.J. Vinke, Den Burg F.R. Visman, Den Burg A.J. Wendrich, Rockanje A. Westerlaken, Oudeschild M. Witte, Den Burg M.J. Witte, Den Burg G. Witte-Graaf, Den Burg H. Zevenbergen, De Cocksdorp A. Zijm, Den Burg P.J. Zutphen, Den Burg Hollands Noorderkwartier. Hierna volgde de krans-legging door de burgemeester van Texel, mw. mr. C.J. Geldorp- Pantekoek namens de Gemeente Texel. Een groep vrijwilli gers o.l.v. Mary Bakker heeft veel werk verzet voordat de expositie gereed was, waarvoor we ze heel dankbaar zijn. Ook willen we de vele mensen die spullen in bruikleen hebben afgestaan of geschonken voor deze mani festatie hartelijk bedanken. Willem Kikkert bedanken we voor het opstellen van de Watersnoodrampenkalender. Met behulp van de gegevens van de watersnoodrampen van 1137-1936 kon aan de samenstelling van de tentoonstelling gewerkt wor den. Veel nieuwe leden hebben zich aangemeld. De medewerkers van de bibliotheek hebben hun middag ver plaatst van de donderdag naar de maandagmiddag. De ledenvergadering op 13 februari jl. werd bezocht door 55 leden. De onlangs overleden heer Cor Reij werd herdacht. In dit blad vindt u een ln Memoriam. De verkiesbare bestuursle den zijn herkozen. Na de pauze verzorgde dhr. Elco Vermeulen een interessante lezing over boerderijen/monu menten op Texel. In het jaarverslag werden veel actieve wer kers binnen onze vereniging bedankt, o.a. de redactieleden, drukkerij Gerja, de inpakkers/frankeerders van het blad, de bezorgers en Kitty Kikkert voor de lay-out. Tenslotte wensen we u veel leesplezier toe met deze afleve ring van ons verenigingsblad. Zijn leven lang visser op allerhande visserij, dat was Jan Brouwer. Hij vertelde over de komvisserij, de tijd voor de Afsluitdijk, zeilschepen en motorschepen, de regels van de Duitse bezetters en over wulken, paling, rog, mosselen, haring en nog veel meer aan Sieme Hemelrijk die het boeiende levensverhaal van de visser optekende. Simon Dros maakte er weer Tessels van en geeft verklaringen, want elk beroep heeft voor niet beroepsgenoten zijn eigen geheimzinnigheden. Jan Bremer gaat verder in op de Duitse verordeningen tussen '40-'45 en de gevolgen daarvan voor de Texelse vissers. Verder wordt ook in dit nummer weer duidelijk dat de zee vriend en vijand kan zijn. De verhalen van de ramp bij De Koog in 1903 en de hevige storm in 1938 maken dat heel dui delijk. In deze tijd wordt ook veel aandacht gegeven aan 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 4