Weer recht De kotter was in de lengte over de kop ge gaan en was toen ondersteboven even blijven drij ven. Daarna had ze zich weer opgericht als gevolg van een tweede grondzee. Dat alles moesten de opvarenden achteraf concluderen. Bij de draai hadden de dikke grenen masten de grond geraakt en waren afgeknapt; de houten brug was totaal weggeslagen. Het is nog niet helemaal duidelijk waarom de drie mannen in de stuurkast niet zijn meegesleurd. Toen de schipper naar boven was gekomen, lag daar Lo Bremer bekneld tussen de staal draden op het dek. De anderen liepen ver dwaasd rond temidden van een onbeschrijfe lijke chaos. De afgebroken masten hingen nog aan de staaldraden en bungelden langs het schip in het nog steeds voortdurend stormge weld. In het visruim stond een meter water. Er was kortsluiting ontstaan; alle zekeringen waren doorgeslagen. De reserve stoppen waren niet te vinden. Toch was er weer spoe dig licht, want de verbinding in de stoppenkast werd met een koperen draad en een stukje poetskatoen tot stand gebracht en de twee cilinder motor liep nog, zij het op één poot. Maar de positie waarin de TX 49 zich bevond was nog verre van rooskleurig. Er was drin gend hulp nodig. Hulp Met moeite konden beneden in het schip de vuurpijlen worden teruggevonden. Het afschieten van de pijlen had snelle hulp tot gevolg. Die hulp kwam van schipper Piet Vlaming van de TX 11 die zich op anderhalve mijl afstand bevond. Met veel zeemanschap kwam de TX 11 langszij, maar pas tegen de ochtend lieten de weersomstandigheden het toe dat werd vastgemaakt, een moeizame ope ratie. Tevoren hadden de opvarenden van de TX 49 kabels doorgevijld en zich aldus bevrijd van de overboord bungelende masten. En zo trok de TX 11 zijn collega naar de haven van Oudeschild, waar de zwaar gehavende kotter nog dagenlang een bezienswaardigheid was. Lo Bremer, die aanvankelijk weinig last had van zijn verwondingen, zakte door zijn knieën en moest later met de ziekenauto naar zijn huis worden gebracht. De zondag na het avontuur preekte de domi nee in Oosterend uit Jona II, vers 3: "Al uw baren en golven zijn over mij heengegaan." Texelse Courant, 82e jaargang nr. 9332 - vrijdag 24-11-1978 TX 49 zonder mast en stuurhuis. Uit het archief van S. van der Slikke, Den Burg 25

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2003 | | pagina 27