WATERSNOOD De nacht van 31 januari-1 februari 1953 zullen we niet gauw vergeten: het was de nacht van de 'februariramp'. Komend jaar 2003 is dat vijftig jaar geleden. De Historische Vereniging organiseert in de laatste week van januari en de eerste week van februari in Tusse de Banke een tentoon stelling over de gebeurtenissen van deze nacht en de daaropvolgende dagen. Een en ander zal in historisch perspectief gezet wor den. Hoe hebben de Texelaars in het verle den de strijd tegen het water gevoerd? Tege lijkertijd start in het Maritiem en Juttersmu seum een expositie over de waterstaatkundi ge gevolgen van de ramp en het daarmee veranderde landschap van Texel. Bezoekers van de tentoonstelling in Tusse de Banke kunnen gratis de tentoonstelling in het Maritiem en Juttersmuseum bezoeken. Be zoekers van het Maritiem en Juttersmuseum worden attent gemaakt op de expositie in Tusse de Banke. Het belooft een interessante dubbel-expositie te worden! Bij wijze van inleiding op dit gebeuren volgt hier heet persoonlijke verhaal van een werker aan de dijk in die rampnacht van 1 februari 1953. De Historische Vereniging doet hierbij een oproep aan anderen om eveneens hun belevenissen op papier te zetten en ze ons toe te sturen. Deze verhalen mogen niet in de vergetelheid raken en de tijd dringt! Ze zullen een waardevolle aanvulling zijn voor ons ar chief! TEXEL BEDREIGD De watersnood 31 jan. -1 febr. 1953 De beleving van een Hoornder Dominee! Met voldoening leg ik mijn pen neer: de preek voor morgen is af, elf uur 's avonds! Buiten heerst het donderend geweld van een N.W. storm. En dat nog wel met 'springtij'! Wind kracht 10 of misschien zelfs 11 Eerder op de avond had ik met organist Dros, buurman en bakker, gewoontegetrouw, de liederen voor DsC.H. Van Rijn 1953 de dienst van de volgende dag besproken. Zelfs bij die vijftig meter over straat bleef je nauwelijks op de been. Pas tien weken op Texel had ik zoiets nog nooit meegemaakt. Dros vertelde me dat hij via een telefoontje zojuist had gehoord van uitzonderlijk hoog water op de kade van Oudeschild. De weinige passagiers van de laatste boot waren door Oudeschilders met lieslaarzen aan naar het droge gedragen. Ook voor Texelaars had de storm iets angstaanjagends. Tegen kwart over elf klonk plotseling -boven het stormgeweld uit- het afgrijselijke gejank van de sirene: alsof het weer oorlog was! Kort daarop het constante getoeter van een TESO-bus, heel langzaam rijdend door de dorpsstraat. Wat is er aan de hand? Brand? Watersnood? Naar buiten ge lopen, de straat op, hoorde ik van diverse dorpsgenoten: de Schanssluis ten zuiden van Oudeschild wil niet dicht! Die moet dicht, want anders stromen alle polders onder. Met zandzakken! Werkers gevraagd! De bus was bijna vol! In het duister kon ik slechts enkele gezichten herkennen, maar ik was ook pas tien weken Hoomder. Op naar de Schans: ik had geen idee waarheen? Dan weer rechtsaf, dan weer linksaf. De bus schommelde van het stormgeweld. We gin gen door de PH-polder, waar diverse leden van mijn gemeente woonden. Af en toe zag je een flauw lichtje bij een huis of boerderij (de PH-polder had nog geen elektriciteit in die dagen!). 'Zouden de mensen die daar wonen van het dreigende water weten?' vroeg ik mijn buurman. 'Natuurlijk, dominee, maakt u 19

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 21