afvaart, maar ook het vervolg na aankomst in de Oost: Niet al te fraai, maar in de volgende couplet ten wordt Oost-lndië geloofd en de dapper heid van de zeelieden geprezen. Echter na een behouden thuisvaart lijkt het weer fali- kant verkeerd te gaan: In het laatste couplet komt de moraal van dit lied aan het licht: Ook bruiloftsliederen werden beïnvloed door de vaart op Oost-lndië. Bij zoveel zeevaar ders vind je natuurlijk trouwlustigen en daar van getuigt 'De lustige varensgezel', uit ca. 1750. Een symbolisch geval, zo blijkt al uit het eerste couplet: De tocht van weinige uren, met Cupido aan het roer, gaat natuurlijk niet echt naar Batavia, maar de vergelijking is duidelijk. Ver der vinden we in het lied een dialoog tussen bruid en bruidegom. De eerste beducht voor klippen, onbekende zeeën en bulderende noordenwinden. De tweede weet van geen gevaren, alles gaat voor de wind, want hij houdt immers een oog in het zeil! De aanhou der wint en dat vinden we terug in het laatste couplet: Het volgende bruiloftslied Te Vlissingen leit er een jachtje bereid' stamt uit 1670 en is dui delijk van een gewaagder soort. Het begin lijkt op het voorgaande, maar dan: 10 Als wij komen te stranden Al tot Batavia En varen na veel lande Vandaer in Asia Hoe domineren wij daer dan Met suypen, vloeken, zweeren Om 't seerst, wie 't beste kan In plaets men God sou danken Door een behouden reys So gaen sij (wat te ranken) Bij hoeren vuyl van vleys Haer schoon en suur verdiende geit Verteeren en versmeeren Tot d'allerlaetste spelt Oorlof gij Zee-Matroosen Van d'lndiaense vaert Onthout u van de boosen Voor al u ziel bewaart Zo sal de Heer, tot een besluyt U reys gedurig zegenen Met welvaart in en uyt Stap met genoegen in mijn bootje Dat gaat naar Batavia's kust Cupido is ons tochtgenootje Vaar naar de overkant gerust Hij zal 't wankelend vaartuig sturen In die onbekende zee 't Is een tocht van weinige uren Kom vaar met mijn bootje mee Geloof me vrij, de last van 't leven Draagt men lichter met z'n twee 't Kan soms ook wel kommer geven Maar 't brengt toch ook vreugde mee Stuurman stuurt maar goed op uw dreven En stuur met beleid uw boot En wij zullen samen steeds leven 'k Zweer u trouw tot in den dood

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 12