kwam en nog moest aansterken, kreeg ze 'versterkende middelen 'verstrekt van het Armbestuur, zoals eieren en vlees. Haar moeder die best zag dat de andere kin deren zaten te 'gnokken' om een stukje vlees, zei dan dat ze best ook wat mocht weggeven. En dat deed ze dan ook. Jannie verhuisde in 1996 naar Sint Jan. Ze woonde daar met veel plezier, want, zegt ze, "Sint Jan was erg gezellig. Wim van Heerwaarden was een beste direc teur die veel voor de mensen over had. Later, toen hij met pensioen was, kwam Bakker het overnemen. Al gauw kwamen toen de verha len dat Sint Jan zou moeten worden afgebro ken en dat alle mensen verhuisd moesten worden. Gelukkig werden we van tevoren uitgebreid voorgelicht en ingelicht. Alle familieleden die zouden komen helpen bij de verhuizing, werden ook uitgenodigd. Hoe goed ook de voorlichting, bij de verhui zing zelf ging het niet goed. Één ongelukje bij de verhuizers deed alles stremmen. De vertragingen liepen zelfs op tot 5 uur. En toen we hier aankwamen was alles nog niet klaar en werd er nog volop gewerkt, maar tenslotte kwam alles prima terecht. Het verschil tussen de twee huizen is niet zo groot. Sint Jan was katholiek maar het ver schil in cultuur is niet echt groot, want dat wordt toch bepaald door de bewoners zelf. Het is hier fijn wonen, want de kamers zijn aanmerkelijk groter dan in Sint Jan. Het is eigenlijk niet te verkroppen dat een gebouw dat net 25 jaar staat nü al moet wor den gesloopt. Maar daar hebben wij niet over te beslissen. Zeg maar gerust dat het goed is in de Gol- lards. We hebben het goed van eten en drinken en wat erg belangrijk is, de directie is altijd aanspreekbaar. Nee, wij zitten hier wel goed. Nawoord Wat een boekje had moeten worden van ong eveer 100 pagina's is, najaren, een thema nummer van het blad van de Historische Ve reniging Texel geworden. Er moest dus een keuze gemaakt worden. Immers, 66 van de tekst moet buiten beschouwing worden gelaten. En dat is erg moeilijk! Ik heb daarom besloten om de tekst niet te comprimeren of er een uittrekstel van te ma ken. Een aantal belangrijke onderwerpen worden u gepresenteerd en de rest komt in de biblio theek van de vereniging. Vele platen en bouwtekeningen kunnen niet worden afge drukt; hetzelfde geldt voor oude documenten. Gelooft u mij: de keuze was moeilijk. Toch hoop ik dat u het prettig vindt om iets van de historie van de 'Roomsch Catholieke Armenkamers' te weten te komen. Oudeschild, 5 juli 2002. Simon Dros, redactielid van het blad van de Historische Vereniging Texel. Gegevens: Archief van Sint Jan Archief van de R. K. kerk den Burg Provinciaal archief te Haarlem Gemeentearchief Texel Boerderijenboek 1998. Reij, Hoogerheide en Van Empel Veldnamenboek van Texel 1990. Sjaak Schraag Archief van de heer Jac Zijm Sz te den Burg. Texelse Geslachten II. 1973. Dr. M. D. Dijt, Mr. J. S. M. Dijt Texelse Courant Met dank aan de heren K. van Empel en Wil Braam De aantekeningen van de heren Van Heerwaarden en Zijm Notulenboek Sint Jan 1953-1968 En verder alle stukken die van toepassing zijn en zijn terug te vinden in het overblijfsel van het archief van Sint Jan. Na verschijning van dit blad wordt het archief in eigendom gege ven van de Historische Vereniging Texel. 48

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 50