Pastoor Persoon verrichtte officiële opening van R. K. Rusthuis "St. Jan" Onder de foto in de Texelse Courant staat: Toen pastoor Persoon de driekleur hees als eerste officiële handeling ter gelegenheid van de plechtige opening van het nieuwe r. k. rusthuis "Huize Sint Jan", liet de gidsen band van de Margaretha Sinclair groep het koper schallen. Terwijl uit de toren van de kerk van de H. Joannes de Dooper een klok vreugde volle klanken over het dorp liet buitelen. Voordat de opening plaats vond kwam men bijeen in hotel "de Zwaan" om te luisteren naar de rede van de heer Th. R. Hin, voorzit ter van het stichtingsbestuur. Hij vertelde dat het hard nodig was geweest om nieuwbouw aan te pakken en dat het vooral niet gemak kelijk was geweest om het gewenste doel te bereiken, maar het eindresultaat mag er zijn. "Het is een zeer fraai, modern en doelmatig gebouw geworden, een sieraad voor den Burg bovendien!". Op de dag van de opening waren reeds 38 van de 39 kamers bezet. En er waren al plan nen om het complex z.g. bejaardenwoningen te realiseren. Men had reeds het oog laten vallen op een stuk grond aan de overkant van de Hollewalsweg om ook dat onderdeel van de bejaardenzorg te verwerkelijken. Ds. Van Veen was destijds met het plan gekomen om een rusthuis voor heel Texel te stichten, maar wij meenden dat aan dit overigens mooie plan voor ons te grote bezwaren waren ver bonden. Natuurlijk waren aan zo' n gebouw allerlei bezwaren verbonden. Het zou buiten de kern van het dorp gebouwd moeten wor den, het zou te ver van de kerk komen te staan, het zou te groot, te massaal en daar door te onpersoonlijk worden en dat zou af breuk doen aan de huiselijke kring! Met een inpandige kapel is het mogelijk voor diegenen die slecht ter been zijn om toch naar de mis te gaan. De inrichting van de kapel heeft veel geld gekost, dank zij de bij dragen in geld of via leningen. Spreker zegt dat dit r. k. rusthuis niet alleen voor r. k. bejaarden is bestemd. Ook anders denkenden zijn van harte welkom, zoals ook al het geval was in het voormalige rusthuis. Door de financiële steun door particulieren en r.k. instellingen is de pensionprijs zelfs op merkelijk lager dan van elders geopende rusthuizen. Van de Zwaanstraat gaat men onder de welluidende tonen van de gidsen- band naar de Molenstraat. Pastoor Persoon hees de driekleur. De klokken beierden extra langdurig. De leerlingen van de St. Jozef school zongen drie coupletten van een ope ningslied, waarvan de tekst was geschreven door kapelaan Stam: Hierna was het grote moment aangebroken. Pastoor Persoon ontsloot voor de eerste maal de deur van het gebouw, knipte een wit lint door en de opening was geschied. "Al meteen krijgt men dank zij de ruime, mo derne entree, deze dag nog gezelliger we gens de talrijke bloemen, een zeer gunstige indruk van hetgeen hier tot stand is gebracht. Men trekt onwillekeurig de vergelijking met het andere huis waar zon, licht en lucht maar zeer spaarzamelijk konden doordringen. Het nieuwe gebouw heeft ruime gangen, een ge zellige conversatiezaal, knusse kamers voor één of twee personen, gemakkelijk lopende trappen en in de toekomst zelfs een lift. Een keuken waarin het personeel prettig kan wer ken en zeker niet met de ruimte behoeft te woekeren. Ook de vloerbedekking en de stof fering getuigen van een goede smaak en be grip voor ruimte en afwisseling." Na de bezichtiging komt men bijeen in de conversatiezaal, waar pastoor Persoon als eerste het woord voert. Hij was naar Texel gekomen met bijzondere opdrachten, waar van de stichting van een nieuw r. k. rusthuis een der voornaamste was. Burgemeester De Koning sprak over de jeugd en de bejaarden en maakte de vergelijking dat beiden eigenlijk het liefste op eigen benen wilden staan. Wij zijn nog jong van jaren En willen, als het kan Nog liefst wat jaren wachten Voorde entree van SintJan." 38

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 40