INHOUD Colofon1 Van het bestuur1 Van de redactie 1 Inhoudsopgave 2 Nieuwe leden/Rectificatie 2 Bibliotheeknieuws 2 Het Oost-Indisch avontuur Simon Jansz. Vaartjes 5 a 6 Oost-lndiëvaarders en een Oosterender, Een verhaal bij twee foto's S. Dros17 Herinneringen van Aafje Burgman19 De lessen van ds. Steinfort Nieuw kerkorgel, S. Dros 25 Tessels Prate, G E. Dros 27 NIEUWE LEDEN Mw. J. Haker, Den Burg Dhr. J. Hin, Kinderdijk Dhr. A. Roeper, Uithoorn RECTIFICATIE In het vorige nummer werd abusievelijk vermeld dat de kopieën van de brieven van Aagje Luijtsen via de heer Jan Kuiper naar onze vereni ging komen. De vereniging heeft deze kopieën door be middeling van Vibeke Roe per van Perry Moree gekre gen. Perry Moree heeft deze brieven in een archief in Lon den ontdekt. Tot eind oktober is er een tentoonstelling over deze brieven in de Oudheid kamer in Den Burg. Tevens verschijnt er half oktober een boek over deze brieven en het leven van Aagje en haar man Harmanus Kikkert. (vervolg van de redactie) Al jong moesten ze (zoals zovelen) de kost zien te verdienen en ze wisten van aanpakken. Ze namen initiatieven en had den vertrouwen in de goede afloop, zoals blijkt uit het zinne tje: 'Zo kwam er altijd wel weer een oplossing.' Vertrouwen in zijn eigen kunnen kreeg ook Frederik v.d. Vis door de aanpak van dominee Steinfort. Frederik maakte er een gedicht over, dat Irene Maas ons toestuurde. Natuurlijk sluit Gré Dros de rij weer met Tessel Prate, treffend in beeld gebracht door Monica Maas. Tegelijk met dit nieuwe kwartaalnummer van het historische blad, verschijnt er een speciaal blad met de geschiedenis van St. Jan. Simon Dros spitte de archieven door, praatte met (ex) bestuurders en schreef als resultaat van al dat spit- en praat- werk een heel extra blad vol over St. Jan. BIBLIOTHEEKNIEUWS Ontvangen van: mw. M. Leegwater-Klimp: Bodemkaart van Nederland van 1983 en 1986; dhr. J. Alberts: Het Pinkschip April, kapitein D.C. de Groot; dhr. W. Kalkman: De Triangelreeks 1970, bestaande uit Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog; ANWB-gids De Waddeneilanden 1967; Wij wonen op een eiland, door F. Ie Maire; De molen van polder Het Noorden op Texel, door G.H. Keunen; topografische kaart van Texel uitga ve 1942 en brochure lm Namen des Deutschen Volkes; mw. I. Maas: De heer Willem Bok, zijn familie en Johannes Ludovicus Kikkert, in het dagboek van ds. Huizinga; dhr. C.J. Reij: TESO-jaarverslagen, statuten 1908 en 1990, ontwerp en voorstel tot wijziging statuten, TESO-enquête 1976; Beschermingsconstructies vennootschappen een prak tijkgeval, door M. Hoogerheide 1993; dhr. G. Fenijn: Het geslacht Braak op Texel, door J.P. Daarn- houwer uit de Navorscher; mw. A. Wubs-Koorn: enkele foto's; Provincie Noord-Holland: Door mensen gemaakt, Cultuurhis torische Waarden in Noord-Holland en een cd-rom van het Monumenten Selectie Project; mw. C. Mulock-Houwer: enkele groepsfoto's, ledereen nogmaals hartelijk dank! Gekocht: Zwarte peper, scheurbuik, door Vibeke Roeper en In dienst van de Compagnie, Leven bij de VOC in honderd getuigenis sen door Vibeke Roeper en Roelof van Gelder. Heeft u nog spullen voor ons, dan kunt u contact opnemen met M. Bakker-Zijm, tel. 312113 of A. van Heerwaarden, tel. 313036. J. T. Bremer3 I. Vonk-Uitgeest4 I. Vonk-Uitgeest15 I. Maas22 2

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 4