EEN VERHAAL BIJ TWEE FOTO'S Wilhelmus Bernardus Busch Onlangs kreeg ik via via een aantal glasplaat jes onder ogen. Dit moet ik even verklaren. Mijn dochter Victorine heeft kennis aan een aardige jongen die Menno van Willigenburg heet. Zijn moeder erfde van haar vader een groot aantal glasplaten. Ook heeft deze Wilhelmus Bernardus een aantal foto's op Texel gemaakt die ik u niet wil onthouden. Ten eerste omdat ze de tand des tijds perfect hebben doorstaan en ten tweede omdat ze nog nooit vertoond zijn. Ik laat hier het ver haal volgen wat ik kreeg toegestuurd door Otto van Willigenburg. Twee foto's (zie pagina 18) wil ik u hier laten zien. De eerste is genomen op de Zuidkade van de haven, in het hoekje waar later de peilschaal stond. De fotograaf staat met zijn rug naar het zuiden en fotografeert in noordelijke rich ting. Op diezelfde dag moet hij een wandeling over de dijk hebben gemaakt. Hij richtte toen zijn camera op de Dorpsstraat, nu de Ruyter- straat. Aan het eind van de straat ziet men het afwijkende dak van een boerderij, de Ruyterstraat 62 [127], Dat is nu naast de pas torie van de NH kerk. Bakker van Velsel, die in 1894 vanuit Alphen aan de Rijn was geko men met zijn vrouw Gerritje Bunninga, heeft het daar zes jaar uitgehouden. Hij vertrok daarna naar Amsterdam. In november 1900 kocht Johan Pieter Pietersz Dros [1873-1935] het bedrijf en trouwde een week later, op 15 november, met Theodora Catharina Bremer [1875-1925]. In 1906 liet bakker Dros de zaak slopen en bouwde er een woonhuis annex winkel. Daarachter kwam de bakkerij. De foto moet dus vóór dat jaar zijn genomen. Het huis met de hoge stoep is nu de Ruyterstraat 65. Simon Dros Met dank aan Otto van Willigenburg en Daan Koopman. Naslagwerk: Boerderijenboek deel 1, pag. 515-516. Foto's uit het archief van de schrijver Wilhelmus Bernardus Busch werd geboren in Amsterdam op 20 februari 1891. Toen zijn vader werk kreeg op de Rijkswerf in Den Hel der, verhuisde hij van Amsterdam daar naar toe. Daar kreeg hij de grote liefde voor de scheepvaart en was regelmatig te vinden aan de kade van Den Helder om daar de binnen komende en uitgaande schepen te fotografe ren. De collectie bestaat uit veel foto's van sche pen, die ter reparatie in het dok gingen. Hij kreeg een baan op 12-jarige leeftijd als leerling-scheepmaker en spaarde van zijn moeizaam verdiende centen voor een fotoca mera. Zijn eerste foto's dateren uit 1907 waar hij de grote brand van Heineken in Amster dam fotografeerde. Het liefst was hij naar zee gegaan, maar door de hoge kindersterfte in het gezin, werd hem verboden om bij de Marine te gaan. Hij bouw de zelf zijn diaprojector, die werkte op spiri tus. Meesterlijk draaiwerk geeft de projector een hoge antieke waarde. Waar hij ook heen ging, overal sleepte hij zijn camera en zijn grote statief mee om foto's van de scheeps bouw, de natuur (waaronder Texel), schepen en trams te maken. Hij overleed te Soest op 30 januari 1965 op 73-jarige leeftijd. Zijn gehele collectie is ge- erfd door Sabiene M. van WiHigenburg-Busch (Leusden) en vormt een kostbaar familiebezit. 17

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 19