De sage van de Westfriese - en Texelse kap Willibrord (658-739) was een Engel se/Angelsaksische missionaris die in onze contreien het christendom verspreidde en vooral in Friesland na het jaar 719 succes heeft gehad. Later werd hij bisschop in Utrecht. Op Texel genoot hij bekendheid door de stichting van de parochie van de Westen. Zijn naamdag is 7 november en mede daar door is de boerderij aan de Stuifweg 11 naar hem genoemd. Willibrord reisde naar Denemarken en kwam op een eiland, toegewijd aan Forseti. In de Noorse mythologie, de Edda, werd Forseti de god van het recht genoemd Willibrord werd vergezeld door dertig -door hem bevrijde- jonge Deense slaven. Naar de legende verluidt, zouden Willibrord en zijn gezellen wegens het betreden van het eiland gevangen zijn genomen door een heidense opperpriester, die allen liet overbrengen naar Medemblik om door de Friese koning Rad boud te worden berecht. Op die reis naar Medemblik had de hoge priester zijn dochter Fostedina meegenomen. Deze jongedame sympathiseerde met het christendom. De veroordeling, die Radboud uitsprak, richtte zich vooral tegen de jonge Denen omdat die zich aan de verloochening van hun Germaanse goden hadden schuldig gemaakt. In het vonnis werd bepaald dat de gevangenen de volgende morgen ongewa pend tegen uitgehongerde wolven moesten vechten. Fostedina had kennis gemaakt met Rad- bouds zoon, Aldgil, die liet blijken ook veel voor het christendom te voelen. Daarna be sloten zij de veroordeelden te redden en slaagden er in die mannen 's nachts te bevrij den en naar het zuiden te laten ontvluchten. De woede van Radboud keerde zich tegen Fostedina. Zij werd ter dood veroordeeld, maar op voorspraak van Aldgil werd het von nis omgezet in een mildere straf. De Wodan- priester kroonde haar met doornen en daard oor vloeide haar bloed langs haar gelaat. Om haar wonden te bedekken legde Aldgil om haar hoofd een gouden band, waarvan een sluier afhing. Dit werd de oorsprong van de Westfriese - en Texelse kap. Cor Reij Bron: 12 eeuwen katholicisme aan het Mars diep, M.M.J. Hoogenbosch (1917-1997). Uit geverij S. Deutekom, Fleiloo 1966 In het boek 'Der Gott Fos(e)te und sein Land' kwam Th. Siebs met zijn mening dat met For seti het eiland Texel of Kinheim zou worden bedoeld. 23

Uitgave Historische Vereniging Texel | 2002 | | pagina 25